Hadis ilminde münker hadis kavramı
The term of munkar hadith in the science of hadith
  1. Tez No: 468439
  2. Yazar: HATİCE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Merdûd hadis türlerinden biri olan“münker hadis”kavramı hadis usûlü eserlerinde hakkında pek çok tartışmanın yapıldığı bir kavramdır. Söz konusu tartışmalar neticesinde münker hadis hakkında istikrar bulmuş bir tanımın var olup olmadığı sorusu bu çalışmada cevap aranan temel sorulardandır. Çalışmanın birinci bölümünde münker hadisin lügavî ve ıstılâhî manası verildikten sonra kavramın tarihî gelişimi mütekaddimûn, müteahhirûn ve modern dönem hadis âlimlerinin görüşleri çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise hadis usûlü eserlerinde münker hadis başlığı altında münker olduğu belirtilerek verilen örnek rivâyetler incelenmiş, ardından konuyu bütün yönleriyle ortaya koymak maksadıyla münker hadisle ilgili değinilmesi gerekli görülen nekâreti tespit yolları, münker hadisin hükmü, kısımları, diğer hadis türleri ve ilimleri ile irtibat noktaları ve münker hadisle ilgili lafızlardan ibaret olan muhtelif konular ele alınmıştır. Netice itibariyle sonuç bölümünde gerek münker hadis kavramının tarihî gelişimi ve bu süreçte münker hadis için yapılmış tanımlar gerekse münker hadisle ilgili muhtelif meseleler bağlamında ulaşılan sonuçlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unfamiliar hadīth (munkar), a type of rejected ahādīth (matrūk), is a term about which many discussions have been made in the books of hadīth methodology. Whether there is a stable definition of unfamiliar hadīth as a result of these discussions is one of the fundamental questions to be answered in this study. In the first chapter of the thesis, following the literal and terminological meaning of unfamiliar hadīth, historical development of the term has been examined within the framework of previous (mutaqaddimūn), later (muta'ahhirūn) and modern hadīth scholars' opinions. In the next chapter, examples given under the heading of unfamiliar hadīth in the hadīth methodology books are analysed, and various subjects necessary to be addressed in order to present the matter with its all aspects such as the ways of determining the causes of unfamiliarity, status and parts of unfamiliar hadīth, its relation to other types of ahādīth and hadīth sciences, the terms related to unfamiliar hadīth are discussed. As a result, in the last chapter, results reached in the context of the historical development of the term of unfamiliar hadīth, definitions given for it in the process, and also various issues related to unfamiliar hadīth were summarized.