Hemşirelerin sosyal sorumluluk algılarının incelenmesi (Sakarya ili örneği)
Analysis of nurses' social responsibility perception (Example of the city of Sakarya)
  1. Tez No: 468452
  2. Yazar: NESRİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma sosyal sorumluluk kavramının gelişimini inceleyerek hemşirelerin katılımı ile kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını sağlık sektöründe örneklendirmektir. Çalışma kapsamında hemşirelerin sosyal sorumluluk algılarını ölçmek ve bu algının demografik özelliklerle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu belirlemek amacıyla Sakarya ilinde bulunan kamuya bağlı hastanelerde görev yapan 300 hemşireye demografik bilgiler ve sosyal sorumluluk ifadeleri içeren anketler dağıtılmış, 250 adet anket geri dönerek araştırmaya dahil edilmiştir (geri dönüş oranı %83,3). Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların genel puan ortalaması 3,13 çıkmış ve hemşirelerin kurumsal sosyal sorumluluk anlayışına sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca hemşirelerin sosyal sorumluluk algılarının cinsiyet, eğitim durumu ve kıdem değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
By analyzing the development of the social responsibility conception, this study illustrates corporate social responsibility perception and applies it into the medical sector with participation of some subject nurses. In the scope of this study in order to measure nurses' social responsibility perception and to analyze the interaction between the perception and demographic features three hundred nurses who work in the city of Sakarya's some public hospitals were given questionnaires that includes some demographic statistics and social responsibility indications. Consequently 250 of 300 questionnaires received back and included to the study (feedback percentage is 83.3%). According to the data acquired from the survey the average rating of participants is 3.13 so that it is considered that the nurses are equipped with a high level of corporate social responsibility perception. However, it is also observed that the nurses' social responsibility perception is variable in accordance with their rank, gender and education.