Evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış kadınlar ile evliliklerini 20 yaş üzerinde yapmış olan kadınların yaşam doyumları, evlilik uyumları ile cinsel doyumları açısından karşılaştırılması
Comparison of women married under 20 years old and over 20 years old in terms of their life satisfaction, marital adjustment, and sexual satisfaction
  1. Tez No: 468460
  2. Yazar: ŞULE EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış kadınlar ile evliliklerini 20 yaş üzerinde yapmış olan kadınların yaşam doyumları, evlilik uyumları ile cinsel doyumları arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada kadınların yaşı, eğitim düzeyleri, gelir düzeyleri, evliliklerini kaç yaşında yaptıkları, çalışma durumları gibi değişkenlerin yaşam doyumları, evlilik uyumları ve cinsel doyumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde yaşayan kadınlar alınmıştır. Aynı zamanda kadınların demografik özelliklerini belirlemek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Evlilik Uyumu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis Testleri ve Spearman Koreslasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış olan kadınların yaşları arttıkça evlilik uyumu ve yaşam doyumu düzeylerinin düşmekte olduğu, evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış olan kadınların yaşları arttıkça cinsel doyum düzeylerinin artmakta olduğu, evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış olan kadınların evlilik uyumu düzeyleri arttıkça yaşam doyumu düzeyleri de artmakta olduğu, evliliklerini 20 yaş üzeri yapmış olan kadınların evlilik uyumu düzeyleri arttıkça yaşam doyumu düzeyleri de artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca; evliliklerini 20 yaş üzerinde yapmış olan kadınların yaşam doyumu düzeyleri evliliklerini 20 yaş ve altı yapmış olan kadınların yaşam doyumu düzeylerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the relationship between life satisfaction, marital adjustment, and sexual satisfaction of women who married under 20 years old and over 20 years old. In addition, the research investigated the effects of the variables such as age, education, income levels, marriage age, and employment status of women on life satisfaction, marital adjustment, and sexual satisfaction. Participants are the women living in Istanbul. At the same time, Marital Adjustment Scale, Life Satisfaction Scale and Golombok Rust Sexual Satisfaction Scale were administered to measure the Personal Information Form and variables in order to learn the demographic characteristics of women. Mann Whitney-U and Kruskal Wallis Tests and Spearman Correlation Analysis were used in the analysis of the obtained data. According to the socio-demographic characteristics of the survey; marital adjustment and life satisfaction levels are decreasing as the age of the women increase who have married at the age of 20 years or younger, the sexual satisfaction levels are increasing as the age of the women increase who have married at the age of 20 years or younger, the level of life satisfaction increases as the level of marriage adjustment increases for women who have married at the age of 20 years or younger, the level of life satisfaction increases as the level of marriage adjustment increases for women who have married at the age of 20 years or older. Also; the level of life satisfaction of women who have married at the age of 20 years or older is higher than the level of life satisfaction of women who have married at the age of 20 years or younger. In the discussion section at the end of the research, suggestions were made for psychological counselors working on the field and on the basis of findings.