İşletmelerde sözsüz iletişimin çalışan ilişkileri üzerindeki etkisi: Perakende sektöründe bir uygulama
Effects on non-verbal communication on employee relations at institutions: A retail industry practice
  1. Tez No: 468467
  2. Yazar: TUĞBA BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşletmelerde iletişim, iş ihtiyacının oluşumundan başlayıp satış süreci ve satış sonrası desteğine kadar işin yapılış süreci sırasında ortaya çıkan her konuda çalışanlar arasındaki bağı ve işbirliğini sağlayan araçtır. Sözsüz iletişimin bu iletişim çemberindeki yeri ve çalışanların bu konuya bakış açıları işin yapılış şekli ve sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle sözsüz iletişimin çalışma hayatındaki rolü ve önemi büyüktür. Bu çalışmada sosyal bir varlık olma özelliği taşıyan insanların yaşamları için en önemli ihtiyaçlardan biri olan iletişimin önemi ve sözsüz iletişimin yorumlanma şekilleri ile çalışma hayatında kişiler arasındaki rolü ve etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle iletişim kavramı tanımlanmış daha sonra iletişimin özellikleri ve ilkeleri, iletişim süreci ve iletişim çeşitlerine yer verilerek beden dilinin(sözsüz iletişim) iletişimdeki rolü ve önemini tasvir edebilmek için zemin oluşturulmuştur. Çalışmanın temel materyalini iletişim, sözsüz iletişim ve çalışan ilişkileri üzerine etkilerinin araştırıldığı literatür, üniversitelerde yapılmış bilimsel çalışmalar ve makaleler oluşturmaktadır. Bu materyallerden oluşturulan hipotezlerin araştırılması için anket tekniği ile perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın çalışanlarına sorular yöneltilmiştir. Araştırma ve uygulamaya göre sözsüz iletişimin çalışan ilişkileri üzerine doğrudan etkisi bulunmaktadır. Çalışan ilişkileri ve sözsüz iletişimin kullanım şekli arasında doğru orantılı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication in the workplace is the means of linking employees and inducing cooperation between them in various situations that can arise during business processes, starting from the rise of a business need, through the sales process and continuing with post-sales support. The place of non-verbal communication within this communication cycle and employee perspectives regarding the subject, directly affect the manner in which business is conducted and in turn affects the results of the work. For these reasons the role of non-verbal communication in the workplace and its significance is great. In this study, the importance of communication and the interpretation of nonverbal communication have been researched due to communication being one of the most important necessities in the lives of humans who are naturally social beings. For this purpose, initially, the concept of communication was defined and then the characteristics and principles of communication, the communication process and finally types of communication were laid to establish the basis for establishing the role and importance of body language (nonverbal communication) within communication. This literature consists of research investigating communication, non-verbal communication and its effects on employee relationssupported with academic scientific studies and articles. In order to investigate the hypotheses generated from these materials a questionnaire was used to gather information from employees of a company operating in the retail industry. According to the research and applications, it has been found that non-verbal communication has a direct impact on employee relations. There is a direct relationship between employee relations and the use of non-verbal communication.