Hızla büyüyen KOBİler büyüme dinamikleri ve performans analizleri
Fast growing SMEs: Growth dynamics and performance analysis
- Tez No: 468492
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezde ; bugüne kadar Türkçe literatürde sınırlı sayıda çalışmaya konu olmuş olan '' hızlı büyüyen KOBİ '' kavramı analiz edilmiştir. Analizler neticesinde, KOBİ'lerin büyüme performansında etkili olan unsurlar ve büyümenin önündeki engeller tespit edilmiştir. Hızlı büyüyen KOBİ'lerin ülkemizdeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Türkiye açısından; hızlı büyüyen KOBİ'lere özel politikanın olmaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan anket çalışması sonuçları, hızlı büyümenin en önemli dinamiği olduğu tespit edilen yenilikçilik olgusunun Türkiye'de KOBİ ölçeğinde ne derece etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ekonometrik analizler ile KOBİ performansının belirleyicisi olan unsurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
'' Fast growing SMEs '' concept , which has been analyzed in limited number of academic works is studied in this thesis. The result show the parameters and the motives which define the growth path, and the impediments, restraining the growth potential of the SMEs. Also the role and the importance of the fast growing SMEs is determined for Turkey. The lack of specific programme for fast growing SMEs turns up to major problem for Turkey. Survey results reveals the extent of impact of the most important dynamic of fast growth, on the performance of small and medium size companies in Turkey. Econometric analyses also indicate the decisive factors influencing SMEs performance.