Daimi devlet: Kurumsallaşma sürecinde devletin sürekliliği
Eternal state: Continuity of state in the institualisation process
  1. Tez No: 468508
  2. Yazar: ERAY ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Devlet siyasi bir kurum olarak varlığını sürdürmekte ve bu varlığın sürekliliği bireylerin yaşamından bağımsız durmaktadır. Siyasi iktidarın sahip olduğu yetkileri elinde bulundurma isteği, tarih boyunca çeşitli argümanlarla yönetilenlere kabul ettirilmiş ve zamanla devlet denen kurumun ortaya çıkışı daha önce yöneticileri aşkınlaştırmak için kullanılan argümanların en azından devletin varlığı ve sürekliliği bakımından terk edilmesini sağlamıştır. Siyasi iktidar varlığını bir veya birkaç meşruiyet kaynağına dayandırarak sürdürür. Fakat devlet varlığını sürdürmek için meşruiyete ihtiyaç duymaz. Bu tez, siyasi iktidarın aşkınlaştırılmasından soyut devlet kişiliğinin ortaya çıkışına kadarki söz konusu süreci politik teolojiyi göz önünde bulundurarak irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
The state continues its existence as a political institution and the continuity of this existence is independent of the life of the individual. The desire to retain the authority of political power has been accepted by peoples through various arguments throughout history, and in time the emergence of the state has led to the abandonment of previously used arguments used to transcend the administrators in terms of the existence and continuity of the state. Political power maintains its own existence on one or more sources of legitimacy. But state does not need legitimacy to sustain its existence. This thesis examines the process, from the transcendence of political power to the emergence of the abstract state personality with considering the political theology.