Cari hesap kredi sözleşmelerinde kefalet
Bailment for the current account contract
  1. Tez No: 468523
  2. Yazar: OĞUZHAN KANYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmamızda, cari hesap kredi sözleşmelerinde kefalet konusunu ele aldık. Öncelikle cari hesap kredi sözleşmesinin ve kefalet sözleşmelerinin özelliklerini genel hatlarıyla incelenmesi neticesinde, cari hesap kredi sözleşmesinin kendine has özelliklerinin kefalet sözleşmesine etkisini inceledik. Bilindiği üzere bankalar, kredi sözleşmelerinden kaynaklanan alacaklarını teminat altına almak için kefalet sözleşmesi yapmaktadırlar. Cari hesap kredi sözleşmesine yapılacak bir kefalet sözleşmesinin geçerli olup olamayacağını ve eğer olacaksa hangi şartlarda geçerli olacağını inceledik. Geçerli bir kefalet sözleşmesi yapılırken esas borcu doğuran kredi sözleşmesinin nitelikleri önem taşıdığından, cari hesap kredi sözleşmesinin mükerrer kredi sağlama imkanı ile kefalet sözleşmesinin fer'i niteliği arasında bulunan ilişkiyi inceledik. Cari hesap kredi sözleşmesinin mükerrer kredi sağlama imkanı, özellikle kefaletin fer'i niteliğine aykırılık teşkil etmesi sebebiyle kefalet sözleşmesinin niteliklerine aykırı bir sözleşme ilişkisinden kaynaklanan alacaklar için kefile başvurmak mümkün olmayacağı sonucuna vardık. Tezimizin son bölümünde ise cari hesap kredi sözleşmesine kefalet sözleşmesi, birden fazla sözleşmenin özelliklerini içerisinde barındırdığından, esas sözleşmelerin temel özelliklerine aykırı uygulamalardan kaçınmak gerektiğine değindik. Ayrıca cari hesap kredi sözleşmesine kefalet sözleşmesinin niteliklerine aykırı olabilecek uygulamaları yargı kararları ışığında ele aldık.
Özet (Çeviri)
In this work, we tackled the guarantor issue on credit agreements for current accounts. Primarily, after inspecting current account credit agreements and guarantor agreements, we investigated the effect of unique features of current account credit agreements on guarantor agreements. As it is known, banks do guarantor agreements in order to secure their receivables. We investigated if a guarantor agreement on current account credit agreement would be valid, or if it is, what conditions are required to make it so. While making a guarantor agreement, as the properties of the credit agreement that create original debt are important, we investigated the relation between secondary qualities of guarantor agreement and the possibility of providing repetitive credits for current account credit agreement. As the possibility of providing repetitive credits for current account credit agreement is against guarantor agreement's secondary qualities, we concluded that it is not possible to use a guarantor for debts that are caused by an agreement that is against guarantor agreement's qualities. At the concluding section of our thesis, we mentioned that it should be avoided to make applications that are the primary qualities of the original agreement, as guarantor agreements for current account credit agreements contain features of multiple agreements. Besides, we dealt with the practices that may be against qualities of guarantor agreements for current account credit agreements in the light of judgments.