Kurumlar vergisinde safi kurum kazancının tespiti
Determination of net profit of corporation tax
- Tez No: 468535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Günümüzde devlet kamu giderlerinin önemli bir kısmını vergi gelirleri ile finanse etmektedir. Kurumların kazancı üzerinden alınan kurumlar vergisi de devletin önemli gelir kaynaklarından biridir. Kurumlar vergisinin matrahını teşkil eden safi kurum kazancının tespiti, kurumlar vergisinin doğru hesaplanması bakımından büyük bir önem arz etmektedir. Türk kurumlar vergisi düzenlemeleri ile bazı kurumlara vergiye ilişkin muafiyet tanınırken bazı kazançlar da kurumlar vergisinden istisna tutulmuştur. Bu düzenlemelerin dışında kalan kurumlar elde ettikleri kazançları üzerinden kurumlar vergisine tabi tutulmaktadır. Gelirin safiliği ilkesi gereğince ödenecek vergi safi kurum kazancı üzerinden tespit edilmektedir. Bu ilke, kazancın elde edilmesi için yapılan giderlerin kazançtan indirilmesini öngörmektedir. Vergi düzenlemeleri, safi kurum kazancının tespitinde kanunen indirilmesi uygun görülen giderlerin yanında indirilmesi uygun görülmeyen giderleri de içermektedir. Bunların yanı sıra vergi düzenlemelerinde ekonomik, siyasi ve sosyal hedeflere ulaşmak için de indirim gibi müesseselere de yer verilmektedir. Safi kurum kazancı mükellef kurumun elde ettiği kazanç üzerinden; istisnalar, mahsup edilecek geçmiş yıl zararları, kanunen kabul edilen ve edilmeyen giderler, indirimler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye uygulamasına göre safi kurum kazancının tespitinde dikkate alınan müesseselerin gösterilmesi ve bu müesseselerin kurumlar vergisinin amacı, sosyal ve ekonomik koşullar ile vergilendirme ilkeleri bakımından incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Government finances a significant part of public expenditures on the basis of tax revenue. Corporation taxes that are collected on the basis of profit of corporations are also one of the important sources of income of government. Determination of net corporation profit that constitutes tax assessment of corporation taxes have importance in terms of correct calculation of corporation tax. With Turkish corporation tax regulations, some corporations are granted exceptions with regard to taxes and some revenues are exempted from corporation tax as well. Corporations out of these regulations are taxed on basis of their incomes. Pursuant to the principle of net income, tax payable is determined on the basis of net corporation profit. This principle provides for the deduction of expenses spent for the acquisition of the revenue from the revenue itself. Tax regulations include expenses which deduction is legal in the determination of net corporation profits as well those that are not. Besides, matters like tax credits are given place in tax regulations to reach economic, political and social objectives. Net corporation profit is calculated on the basis of the income of tax-payer corporation by taking into consideration exceptions, past-year losses to be offset, allowable and non-allowable expenses and discounts. The aim of this study is the presentation of the agencies that are taken into consideration in the determination of net corporation profits pursuant to Turkish implementation and the examination of those matters in terms of the aim of corporation tax, social and economic conditions and principles of taxation.