Algılanan şehir imajı ve destinasyon kişilik özelliklerinin destinasyon seçimine etkisi
The effect of perceived city image and destination personality traits on destination choice
  1. Tez No: 468543
  2. Yazar: GÜLARA ALKAÇIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küresel turizm pazarlarındaki artan rekabet nedeniyle, turizm destinasyonları daha fazla ikame edilebilir hale geldiğinden destinasyon kişiliği ve destinasyon imajı, destinasyon markaları inşa etmek ve turizm yerlerine eşsiz bir kimlik kazandırmak için uygulanabilir birer metafor olarak görülmektedir. Turizm literatüründe destinasyon imajı ve destinasyon kişilik özellikleri hakkında bağımsız çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen, destinasyon imajı ve destinasyon kişilik özelliklerinin beraber değerlendirildiği çok az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çerçevede, Aaker'ın marka kişilik ölçeğini benimseyen bu çalışma ile turistlerin turizm destinasyonuna kişilik özellikleri kazandırıp kazandırmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Destinasyon kişilik özellikleri ve destinasyon imajının turistin tavsiye etme ve tekrar ziyaret etme davranışına etkisi nicel araştırma metodu ile incelenmiştir. Verilerin hem İstanbul'u hem Paris'i hayatında en az bir defa ziyaret etmiş olan uluslar arası turistlerden toplanmasında online anket kullanılmıştır. Toplamda 190 geçerli anket SPSS.15 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu, destinasyon kişilik özellikleri, algılanan destinasyon imajı ve turistlerin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyeti arasında önemli ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Destinasyon pazarlaması için uygulanabilir önerilere çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As tourism destinations become more substitutable due to increasing competition in global tourism markets, destination personality and destination image are seen as a viable metaphor for building destination brands and crating a unique identity for tourism places. Although destination image and destination personality characteristics have been searched seperately in the tourism literature; only a limited number of studies has been evaluated destination image and destination personality characteristics together. In this regards, by adopting Aaker's brand personality scale, this study aimed to identify whether or not tourists ascribe personality traits to tourism destination. Quantitative research method is applied in this thesis to explore the impact of destination personality characteristics and destination image on tourists' recommendation and revisit behaviour. The online survey was used to collect the data from the international tourists who visited both İstanbul and Paris at least once in their lifetime. A total of 190 effective questionnaires were analyzed with SPSS.15. The result of the research shows that there are significant relationships between destination personality characteristics, percieved destination image and intention to revisit and recommend of tourists. A series of implications on destination marketing are also suggested in the research.