1924-1953 yılları arasında Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin tarihi
The history of Turkmenistan Soviet Socialist Republic between 1924-1953
- Tez No: 468544
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında başta dönemin ve günümüzün Rusça kaynakları tercüme edilmiş, büyük Türk tarihçilerinin eserleri incelenmiş ve makaleleri mukayese edilerek kullanılmıştır. Bu tez çalışması Türkmenistan'ın 1924-1953 tarihini kapsamaktadır. Tezin giriş kısmında Türkmen boylarının yaşadığı coğrafya ve Bolşevik Devrimi'ne kadar Türkmenlerin tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ise Türkmenistan'ın 1917 Bolşevik Devrimi esnası ve sonrasındaki durumu izah edilmiştir. 1917 Bolşevik Devrimi'nden sonra 1924'te Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur. Bununla birlikte Rus işgalcilere boyun eğmek istemeyen Türkmen halkı sürekli bağımsızlık mücadeleleri vermiştir. Ancak Ruslara karşı koyamayarak onların hakimiyetini kabul etmeye mecbur bırakılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde II. Dünya Savaşı'nın başlamasına kadar Türkmenistan'da sosyalist düzenin sağlanmasına dair bilgiler verilmiştir. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte Türkmen halkı da cephelere gitmiştir. Üçüncü bölümde Türkmen halkının savaş zamanında karşılaştıkları zorluklardan ve sosyo-ekonomik ve kültürel hayattan bahsedilmiştir. Son bölüm ise savaş sonrasında Türkmenistan'da istikrarın sağlanması ve 1953'te Stalin'in ölümü ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first instance in this thesis were used translated Russian sources, analyzed and compared the works and articles of the great Turkish historians. This thesis covers the history of Turkmenistan between 1924-1953 years. In the introduction of the thesis was given information about the geography inhabited by Turkmen tribes and the history of Turkmens till the Bolshevik Revolution. In the first part was explained the situation of Turkmenistan during and after the Bolshevik Revolution in 1917. Turkmen Soviet Socialist Republic was established after the Bolshevik Revolution in 1924. However, Turkmen people didn't surrender to Russian invaders and constantly struggled for their independence. But were forced to accept the Russian sovereignty, which they could not resist. In the second part of the study was given information about providing the social system in Turkmenistan until the beginning of the second World War. Turkmen people also has gone to the front with the beginning of the war. In the third chapter was described social, economic and cultural life of Turkmen people and the difficulties that Turkmen people have faced with while the war. The last part culminates with the re-establishment of stability in Turkmenistan until the death of Stalin in 1953.