Küresel ekonomik kriz ve konut fiyatları arasındaki ilişki -Ankara uygulaması
Relationship between global economic crisis and housing prices-Case study for Ankara
- Tez No: 468546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, küresel ekonomik kriz ile konut piyasası arasında, kâr oranlarının yıllar içindeki hareketliliği ve finansallaşma üzerinden bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Dünya Ekonomisi, 1980'ler ile bir dönüşüm sürecine girmiş, finansal serbestlik lehine ve emek aleyhine politikalar öne çıkmıştır. Bu doğrultuda, varlık fiyatlarında ve borçluluk oranlarında yükselmeler meydana gelmiştir. Bu durum, 2008 yılı itibariyle tüm dünyayı etkileyen bir krize yol açmıştır. Kriz sonrası, merkez ekonomilerinin likidite artışı ağırlıklı politikaları, çevre ekonomilerinin varlık fiyatlarında spekülatif hareketlere sebep olmuştur. Türkiye'de bu hareketliliğin en çok yaşandığı ülkelerden biridir. Ülkemizin bu dönemdeki iktisadi büyüme politikalarında, inşaat ve finans kompleksinin son derece etkili olması, konut piyasasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların tüm ekonomiyi etkileyecek bir bunalıma dönüşmesi sözkonusu olabilir. Anahtar Kelimeler : Kriz, Finansallaşma, Konut, Ekonomi, Kâr Oranları
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to be establish the relationship between the global economic crisis and the housing market via fluctuations of the finances and profit ratios over the years. The World Economy has entered a transformation process by the 1980s, policies favoring financial deregulations and against labor have come to the forefront. In this direction, asset price and indebtedness have risen. This led to a crisis that affected the whole world as of 2008. After the crisis, priority policies of increasing liquidity of centre economies have caused speculative movements in the asset prices of periphery economies. Turkey is one of the countries where this activity is most experienced. The fact that the construction and finance complex is extremely effective in the economic growth policies of our country during this period, it may be the case that the negativities that may arise in the housing market will become a depression that will affect the entire economy. Key Words : Crisis, Financialization, Housing, Economy, Profit Rate