Acil tıp kliniğinde uygulanan tüp torakostomi girişimlerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of tube thoracostomy procedures performed in emergency medicine clinic
  1. Tez No: 468602
  2. Yazar: HÜSEYİN ERGENÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN BANU KARAKUŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş & Amaç Tüp torakostomi kapalı drenaj sistemleri yardımıyla plevral boşluğun tek yönlü drenajını sağlamak amacıyla kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Pnömotoraks, hemotoraks, hemopnömotoraks, efüzyon, ampiyem vb. pek çok endikasyonla tüp torakostomi uygulanmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız acil tıp kliniği olarak tüp torakostomi uygulama endikasyonlarını incelemek, bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkması öngörülen komplikasyonlarla ne sıklıkla karşılaşıldığını belirlemektir. Metod Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya 3. basamak acil servis olan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğinde 01/01/2015-31/12/2016 tarihleri arasında 2 yıllık süre ile acil tıp uzman ve asistanları tarafından tüp torakostomi uygulandığı tespit edilen 263 hasta dahil edildi. Tüp torakostomi uygulanmış hastaların demografik özellikleri, tüp torakostomi uygulanma tanıları, oluş mekanızmaları, morbidite ve komplikasyonlar tespit edilerek incelendi. Tanımlayıcı istatistikler ortalama (±) standart sapma, minimum ve maksimum değerler, frekans dağılımı ve yüzde olarak sunulmuştur. Bulgular Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 35,89 ± 17,47ve hastaların 224'ü (%85,2) erkek, 39'u (%14,8) kadın idi. Acil serviste tüp torakostomi uygulama endikasyonları pnömotoraks (174 hasta), hemotoraks (10 hasta), hemopnömotoraks (74 hasta), ampiyem/efüzyon (5 hasta) olarak belirlendi. Tüp torakostomi endikasyonları 134 hastada spontan, 11 hastada travma sonrası, 12 hasta iatrojenik ve 5 hastada enfeksiyonlar ve komorbit hastalıklar ve 1 hastada barotravma sonrası gelişmiş idi. 263 tüp torakostomi girişiminde 255'i komplikasyonsuz şekilde sonuçlanmışken 8 hastada tüpün yerinden kayması, cilt altı amfizem ve ampiyem gibi çeşitli komplikasyonların geliştiği görüldü. Sonuç Spontan ya da travmatik olaylar sonucu gelişen pnömotraks veya hemotoraks ayrıca ciddi solunum sıkıntısına sebep olan plevral efüzyonlar, acil müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden klinik durumlardır. Sıklıkla acil servise başvuran bu hasta grubunda acil tıp klinikleri, hayat kurtarıcı bir müdahale olarak tüp torakostomi işlemini sıklıkla uygulamaktadır. Tüp torakostomi uygulamalarının acil tıp klinisyenleri tarafından uygulanmasının komplikasyon arttırıcı bir faktör olmadığı, yeterli bilgi, deneyim ile sterilite kurallarına uyulması durumunda işlemin komplikasyon oranın düşürülebileceği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler Tüp torakostomi, göğüs tüpü, pnömotoraks, hemotoraks
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to identify indications of tube thoracostomy and frequency of complications of tube thoracostomy in an Emergency Medicine Clinic. Method A total of 263 patients whom had tube thoracostomy in Şişli Hamidiye Etfal Research and Education Hospital Emergency Clinic perfomed by emergency medicine specialists and residents between 01/01/2015-31/12/2016 had studied retrospectively.Data were obtained age, gender, tube thoracostomy indications, mechanism of indication, morbidity and complications. Results Mean age was 35,89 ± 17,47. Of all patients 85,2% (n=224) were men, 14,8% (n=39) were women. The indications of tube thoracostomy were determined as pneumothorax (n=174), haemothorax (n=10), haemopneumothorax (n=74) and empyema/effusion (n=5). The indications were ; spontaneous (n=134), posttraumatic (n=11), iatrogenic (n=12), infections and comorbid diseases (n=5), and barotrauma (n=1). 255 patients were completed without complications, 8 patients were completed with complications such as dislocation of tube, subcutaneous emphysema and empyema. As a result regarding this study, tube thoracostomy procedure performed by emergency medicine practioners is not related with the rate of complications. Keywords Tube Thorocostomy, Chest Tube, Pneumothorax, Haemothorax