Acil tıp asistanlarının eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the educational needs of emergency medicine assistants
- Tez No: 746325
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, mevcut eğitim programlarımızdan yola çıkarak acil tıp asistanlarının eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve mevcut eğitim programlarımızın güncellenmesi ve yenilenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı anket çalışması olarak gerçekleştirildi. Çalışma için, Acil Tıp Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Müfredatı (TUKMOS 11/092019 tarihli 2.4 versiyon) temel alınarak tarafımızca 68 sorudan oluşan bir anket hazırlandı (Ek-2). Anket formunda çoktan seçmeli sorular, açık uçlu sorular, Likert ve görsel analog skala (GAS) kullanıldı. Eylül 2021 – Ocak 2022 tarihinde Türkiye'de bulunan acil tıp anabilim dallarında görev yapan acil tıp asistanı hekimler çalışmaya alındı. Covid-19 pandemisi nedeniyle olan kısıtlılıklar ve tüm ülkede bulunan kliniklere ulaşımın zor olması nedeniyle anketler Türkiye'deki acil tıp anabilim dallarına, Acil Tıp Asistanlar Birliği (ATAB) aracılığı ve uzmanlık derneklerinden elde edilen asistan gruplarına e-posta ve internet ortamı ile (whatsapp uygulaması, vb) gönderildi. Çalışmamıza çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun ve gönderilen anketlere eksiksiz yanıt veren 520 katılımcı dahil edildi. BULGULAR: Çalışmamıza 520 acil tıpta uzmanlık öğrencisi (ATUÖ) katıldı. Çalışmamızda ATUÖ'lerin bulundukları kliniklerdeki nöbet vardiya usulü soruldu ve yanıtlarda en sık 24 saatlik nöbet vardiyası, en az 12-12 saatlik nöbet vardiyası olduğu görüldü. En az 4 saat kuramsal eğitim verilme oranı %78,5; en az 4 saat uygulamalı eğitim verilme oranı %55 saptandı. ATUÖ'lerin %57,1'inin asistanlık eğitimi süresince kurum dışı etkinliklere katıldığı, %71,3'ünün asistanlık eğitim süresi boyunca en az 1 kere sempozyum ve 1 kere ulusal kongreye katılmış olduğu, %85,2'sinin ise asistanlık eğitim süresi boyunca herhangi bir dergide kabul edilmiş veya yayınlanmış bir yayını olmadığı görüldü. ATUÖ'lerin kendilerini yeterli olarak değerlendirdikleri teorik konular sırası ile; Gastrointestinal Sistem Acilleri (%76,3), Resüsitasyon (%74,2), Solunum Sistemi Acilleri (%72,7), Ortopedik Aciller (%72,7) ve Kardiyovasküler Aciller (%70,6) saptanmıştır. En az yeterli hissettikleri teorik konular ise; Pediatrik aciller (%26,3), Afet Tıbbı (%32,3), Dermatolojik Aciller (%33,5), Jinekolojik ve Obstetrik Aciller (%36), Çevresel Aciller (%38,8) saptanmıştır. ATUÖ'lerin kendilerini yeterli olarak değerlendirdikleri girişimler sırasıyla; %90,6 oran ile yara kapatma teknikleri (sutür teknikleri, stapler, doku yapıştırıcısı), %83,1 oran ile abdominal parasentez, %78,7 oran ile splint uygulama (alçı,flaster, bandaj), ATUÖ'lerin kendilerini en az yeterli olarak değerlendirdikleri girişimler ise; %19,4 oran ile eklem aspirasyonu, % 28,7 ile pediyatrik kardiyopulmoner resüsitasyon, %34,8 ile lomber ponksiyon, %39,4 ile intraosseoz yol uygulama, %39,6 ile tüp torakostomi, %44 ile torasentez, %49 ile acil usg kullanımı, %49,2 ile transkutanöz pace uygulama olarak belirlendi. ATUÖ'lere,“Eğitim müfredatında yer almayan fakat gelecekte yer alması gerektiğini düşündüğünüz konular (teorik yada beceri) varsa belirtiniz”şeklinde sorduğumuz soruya en sık ECMO ve REBOA cevabı verildi. Çalışmamızda ATUÖ'lerin kendilerini en yeterli gördükleri 3 USG çeşidi; % 52,7 oran ile acil travma USG, %48,3 oran ile abdominal aorta ve inferior vena cava USG, %47,1 oran ile volüm değerlendirme USG olarak tespit edildi. Rotasyon eğitimlerinde en fazla katkı sağlayan 3 rotasyon sırası ile ; kardiyoloji, anestezi ve reanimasyon, çocuk sağlığı ve hastalıkları olarak saptandı. Çalışmamızda“Acil tıp uzmanlık programına eklenmesi istenen ek rotasyonlar”sorusuna en sık sırası ile göğüs cerrahisi, radyoloji ve adli tıp yanıtları verilmiştir. Çalışmamızda ATUÖ'lere“Ülkemizde yan dal eğitimlerinden hangilerinin yan dal sınavı ile başlamasını istersiniz?”sorusu soruldu ve alınan yanıtlarda en sık istenen 3 yan dal kliniğinin sırasıyla kritik bakım (yoğun bakım), toksikoloji ve acil USG olduğu görüldü. SONUÇ: Ülkemizde acil tıp eğitimi 30.yılına yaklaşırken tezimizde elde edilen bulguların TUKMOS düzenlenirken yol gösterici olacağını ve acil tıp eğitimimizin güncellenmesi ve düzenlenmesinde katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to determine the eduactional needs of emergency medicine residents based on our current education programs. We hope that this study will contribute to the updating and renewal of our current education programs. MATERIAL AND METHOD: Our study was carried out as a cross-sectional descriptive survey study. For the study, a survey consisting of 68 questions was prepared by us based on the Emergency Medicine Specialist Training Core Curriculum (TUKMOS version 2.4 dated 11/092019) (Annex-2). Multiple choice questions, open-ended questions, Likert and visual analog scale were used in the survey form. Between September 2021 and January 2022, emergency medicine assistant physicians working in emergency medicine departments in Turkey were included in the study. Due to the limitations which related to Covid-19 pandemic and the difficulty of accessing the clinics all over the country, the surveys were sent to the departments of emergency medicine in Turkey. We sent through these surveys with Emergency Medicine Assistants Association (ATAB) and to the assistant groups obtained from the specialty associations via e-mail and internet (whatsapp application , etc.). Our study included 520 participants who met the inclusion criteria and gave complete responses to the surveys. RESULTS: 520 emergency medicine residents participated in our study. In our study, we were asked about the shift method in the clinics where emergency medicine students are present. The most frequent response was 24-hour shift, and at least 12-12 hour shift. The rate of providing at least 4 hours of theoretical education is 78.5%; The rate of giving at least 4 hours of practical training was 55%. It was observed that 57.1% of emergency medicine residents participated in external activities during their residency education, and 71.3% attended at least 1 symposium and 1 national congress during the residency education period. It was observed that 85.2% of them did not have an accepted or published publication in any journal during their residency training period. Theoretical topics that emergency medicine specialty students consider themselves to be competent, respectively; Gastrointestinal System Emergencies (76.3%), Resuscitation (74.2%), Respiratory System Emergencies (72.7%), Orthopedic Emergencies (72.7%) and Cardiovascular Emergencies (70.6%) were determined. Theoretical subjects that they feel at least sufficient are; Pediatric emergencies (26.3%), Disaster Medicine (32.3%), Dermatological Emergencies (33.5%), Gynecological and Obstetric Emergencies (36%), Environmental Emergencies (38.8%) were determined. Interventions in which emergency medicine residents evaluate themselves as sufficient are respectively; Wound closure techniques (suture techniques, stapler, tissue adhesive) 90.6%, abdominal paracentesis with 83.1%, splint application (plaster, plaster, bandage) with 78.7% were determined. The interventions that they consider as least adequate are; 19.4% joint aspiration, 28.7% pediatric cardiopulmonary resuscitation, 34.8% lumbar puncture, 39.4% intraosseous route, 39.6% tube thoracostomy, 44% thoracentesis, 49% Emergency USG use, 49.2% transcutaneous pacing was determined. Emergency medicine residents were asked the following question:“If there are subjects (theoretical or skill) that are not included in the education curriculum but that you think should be included in the future, please specify”. The most frequent response to this question was ECMO and REBOA. In our study, the 3 types of USG that emergency medicine residents consider themselves the most competent; Emergency trauma USG was found with 52.7%, abdominal aorta and inferior vena cava USG with 48.3%, volume evaluation US with 47.1%. We asked the responders about the most useful and teachful rotational trainings they have had and the most common answers was cardiology, anesthesia and reanimation, pediatric health and diseases. In our study, the question of“Additional rotations should be added to the emergency medicine specialty program”was asked. The most common answers were thoracic surgery, radiology and forensic medicine. In our study, we asked emergency medicine specialty students,“Which of the minor trainings in our country would you like to start with a minor examination?”It was seen that the 3 most frequently requested sub-branch clinics were critical care (intensive care), toxicology and emergency US, respectively. CONCLUSİON: As we approach the 30th anniversary of emergency medicine education in our country, we think that the findings obtained in our thesis will guide the organization of TUKMOS and contribute to the updating and regulation of our emergency medicine education.