Soğuk konizasyon endikasyonlarının ve sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 468623
  2. Yazar: SİNEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MELTEM PİRİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, yüksek dereceli servikal lezyon tedavisinde soğuk koniizasyonunun endikasyonlarının ve etkinliğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 2008-2017 yılları arasında hastanemizde yüksek dereceli servikal lezyon tanısı alan ve soğuk konizasyonla tedavi edilen hastalar dahil edildi. Hangi vakaların başlangıçta soğuk konizasyonuna ihtiyaç duyduklarını anlamak için patolojik bulgular analiz edildi. İstatistik için SPSS versiyon 23.0 kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımını analiz etmek için Kolmogorov-Smirnov / Shapiro-Wilk testleri kullanıldı; Pearson, ki-kare ve Fisher Exact testleri sonuçları karşılaştırmak için kullanıldı. Bulgular: İncelenen biyopsi örneklerinin (n=98) 70 adedi (%71,4) CIN II-III grubundaydı. CIN II-III grubundakilerin yaş aralığı 27-85 arasındaydı ve yaş ortalaması 46,6 (±10,81) olarak bulundu. Smear sonucu CIN Iolan 17 kişi (%17,3), servisit patolojisi bulunan 3 kişi (%3,1) ve AGC veya karsinoma insitu saptanan 3 kişi (%3,1) mevcuttur.Biyopsi sonucu CIN II-III gelen 33 (%48,5) hastanın pap smear sonucu HGSIL, 19 (%27,9) kişinin LGSIL, 6 (%8,8) kişinin ASC-US, 4 (%5,9) kişinin servisit, 4 (%5,9) kişinin ASC-H olarak saptanmıştır.Endoservikal küretaj (ECC) uygulanan 105 vakada en sık gözlenen patoloji %41 (n=43) ile CIN IIIII olmuştur.Konizasyon uygulanan 131 vakada en sık görülen patoloji %48,9 (n=64) sıklıkla CIN II-III 'dir. Sonuç: ASCUS smear sonucu olan hastalar içinde normal patolojili veya hafif displazili vakalar gibi, orta-ağır displazi ve daha ağır lezyonlar da bulunabileceği için, bu hasta grubunun değerlendirilmesinde özellikle takip problemi yaşanacağı düşünülen hastalarda, daha ciddi davranılmalı ve doğrudan kolposkopik inceleme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the efficiency and indications of cold knife conization in high grade cervical lesion's treatment. Materials and methods: Patients who have high grade servical lesions and were treated with cold knife conization in our hospital between the years 2008-2017 were included in this study.Pathologic findings were analysed to understand which cases need cold knife conization at the begining.We used SPSS version 23.0 for statistics Kolmogorov-Smirnov/ Shapiro-Wilk tests were used to analyse distribution of variables; pearson, chi-square ,fisher's exact tests were used to compare results. Results: 70 of the biopsy specimens (n = 98) were in the CIN II-III group (71.4%). The age distribution in the CIN II-III group was between 27 and 85 and the mean age was 46.6 (± 10.81). In CIN I group, 17 patients (17.3%), 3 patients with cervicitis pathology (3,1%) and 3 patients with AGC or carcinoma incidence (3,1%) were present. The pap smear results of 33 (48.5%) patients with biopsy result CIN II-III were found to be HGSIL, LGSIL in 19 (27.9%), ASC-US in 6 (8.8%) and 4 Cervicitis, 4 (5.9%) were identified as ASC-H. The most common pathology in 105 cases treated with endocervical curettage (ECC) was CIN II-III with 41% (n = 43). The most common pathology was CIN II-III in 48.9% (n = 64). Conclusion: Since patients with ASCUS smear may have moderate to severe dysplasia and heavier lesions, such as normal pathologic or mild dysplasia cases, this group of patients is more seriously treated and recommended for direct colposcopic examination especially in patients who are thought to have follow-up problems.