Konizasyon işlemi sonrası gebelik geçiren hastaların konizasyon çapı ile bebek doğum ağırlığı, doğum haftası, obstetrik komplikasyonları ve gebelikteki maternal hastalıklar açısından incelenmesi
Examination of patients who had pregnancy after conization treatment in terms of conization diameter, baby birth wei̇ght, bi̇rth week, obstetric complications and maternal diseases
- Tez No: 771549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN RAŞİT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, servikal intraepitelyal neoplazilerin sonrasında servikal eksizyonel işlem (soğuk konizasyon, leep) yapılan hastaların sonraki gebeliklerinde preterm ya da düşük doğum ağırlıklı bebek doğum riskinde artış olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda, servikal eksizyonel materyalinin çapının en ve boy çapı ile ölçülen alanı ile ilişkisi ve bu işlem sonrasında geçirilen gebeliklerde önceki gebeliklere göre obstetrik komplikasyonların ve yenidoğan hastalıklarının artıp artmadığı ve bu gebeliklerde geçirilen maternal hastalıklar incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 2009-2022 tarihleri arasında konizasyon işlemi olan 1018 hasta ile telefon görüşmesi gerçekleştirilmiştir. 65 hastanın konizasyon sonrası gebelik geçirdiği öğrenilmiştir. 52 hastanın konizasyon sonrasında en az bir viable gebelik geçirdiği (>500 gr veya >20 hafta), 27 hastanın konizasyon öncesinde de en az bir gebeliği olduğu bilgisi edinilmiştir. Kontrol grubu bu hastaların önceki gebelikleri olarak oluşturulmuştur. Ayrı bir şekilde incelenen 25 hastanın ise sadece konizasyondan sonra viabl gebeliği olduğu konizasyon öncesinde olmadığı öğrenildi. 13 hastanın ise konizasyondan sonra bebek kalp atışı görülen ve sonra abort eden ya da yasal tahliye olan gebeliği olduğu öğrenilmiştir. Söz konusu bilgiler kesinlik taşımaması nedeniyle bu çalışmaya dahil edilmemiştir. Bu çalışmada kullanılan veriler, HICAMP sistemi ve telefon görüşmeleri üzerinden temin edilmiştir. Çalışmada defaatle yer alan“konizasyon”ifadesi, soğuk konizasyon ve leep konizasyonun ikisini de kapsayarak genel olarak servikal eksizyon işlemini ifade edecek şekilde kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmanın ilk grubunda 27 hasta incelenmiştir. Hastaların %63üne soğuk konizasyon %37sine LEEP uygulanmıştır. Konizasyon alanı ortalaması 291,67±148,84 mm² iken yaş ortalaması ise 33,07±4,72 şeklindedir. Hastaların 12'si (%44'4) sigara içmektedir. Gravida sayısı ortalama 3,56±1,34, parite ortalaması ix 3,19±1,04, normal doğum sayısı 2,81±1,33 olarak ve sezaryen ortalaması 0,37±0,84 bulunmuştur. Konizasyon öncesi gebeliklerde prematürite oranı %11,1 iken konizasyon sonrası bu oran %22,2 olmuştur. Konizasyon önceki gebeliklerde düşük doğum ağırlığı görülme oranı %11,1 iken, konizasyon sonrası %7,4 olarak gözlenmiştir. Sonuçlarda anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study focused on the question whether increased risk of preterm or low birth weight baby in the subsequent pregnancies of patients whom applied servical excisional procedure (cold conization, leep) following cervical intraepithelial neoplasia. In this regard, the correlation between the diameter of the cervical excisional material and the area measured by the width and length diameter, and whether obstetric complications and neonatal diseases increased in pregnancies after this procedure compared to previous pregnancies and maternal diseases in these pregnancies were examined under this study. Method: The data was collected through telephone interviews conducted with 1018 patients who underwent treatment by conization at Dr. Zekai Tahir Burak Hospital and Ankara Bilkent City Hospital between 2009-2022. It was found out that 65 patients had a pregnancy, 52 patients had at least one viable pregnancy (>500 g or >20 weeks) after conization, and 27 patients had at least one pregnancy before conization. The control group was formed as the previous pregnancies of these patients. Twenty five patients observed separately and found out that those who did not have prior pregnancy had a viable pregnancy only after conization treatment. It was identified that thirteen patients had a pregnancy with a baby heartbeat after conization and then aborted or legally discharged. These data were not included in this study due to lack of certanity. The data applied in this study obtained through the HICAMP system and phone calls. The repeatedly indicated“conization”was used to express the cervical excision process in general, including both cold conization and leep conization as well. Results: Twenty seven patients were examined in the first part of the study, cold conization was applied to 63% of the patients and LEEP was applied to 37%. The mean conization area was 291.67±148.84 mm², while the mean age was 33.07±4.72. Twelve of the patients (44.4%) were smokers. The mean number of gravida was found xi 3.56±1.34, parity average 3.19±1.04, the number of normal deliveries 2.81±1.33 and the mean cesarean section 0.37 ±0.84. Since the rate of prematurity was 11.1% in pregnancies before conization treatment, this rate increased to 22.2% after conization. The incidence of low birth weight in previous pregnancies was 11.1%, which reduced to 7.4% following conization. The results showed no significant difference.