Kronik hepatit B'li hastalarda karaciğer biyopsisi ile biyomarkerların karşılaştırılması
Comparison of biomarkers with liver biopsy in chronic hepatitis B
  1. Tez No: 468628
  2. Yazar: İSMAİL ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERKAN DUMAN, YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kronik Hepatit B enfeksiyonu ülkemizde kronik hepatitin en sık nedeni olduğu bilinmektedir. Kronik HBV infeksiyonu olan hastaların bir kısmında ilerleyici hastalık görülmekte ve son dönem karaciğer yetmezliği ortaya çıkmaktadır.HBV enfeksiyonu tanısında genellikle ilk olarak HBV serolojik göstergeler ve transaminaz düzeylerinin belirlenmesi ile işe başlanır.Karaciğer biyopsisi; tedavi kararının verilmesi, prognoz,komplikasyonlar,hastalığın derecesini belirlemede elimizdeki en önemli tetkiktir.Ancak karaciğer biyopsisi invazif, maliyetli ve konu ile ilgilenen uzman bir patolog görüşü gerektiren zahmetli bir işlemdir.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B infection is the most common cause of chronic hepatitis in our country. Some of the patients with chronic HBV infection develop progressive disease and end stage liver failure. HBV infection is usually diagnosed by first identifying HBV serologic markers and transaminase levels. Liver biopsy; It is the most important test in determining the prognosis, complications and the degree of the disease. However, liver biopsy is an invasive, costly and laborious procedure requiring a specialist pathologist who is interested in the subject. In this study, we aimed to determine the relationship between biomarkers and liver histology in patients with chronic hepatitis B and determine whether this relationship is important in determining the clinical course and prognosis of the disease. The relationship between HBV DNA, HBeAg, AST, ALT and AFP levels and liver histology was investigated. 283 patients were examined.