Hiponatremili hastaların optik sinir çapı ölçümünün tedavi sürecinde hiponatremi seviyesi, klinik bulgularla korelasyonu ve hastanın tedavisinde etkinliğinin değerlendirilmesi
Correlation of clinical findings with optic nerve diameter measurement and evaluation of effectiveness in hospital treatment duri̇ng the treatment of hyponatraemia
- Tez No: 468627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda acil serviste hiponatremi tanısı alan hastaların, Optik Sinir Kılıfı Çapı(ONSD) ölçümünün tanı ve tedavide kullanılabilirliğini bulmayı amaçladık. Çalışmamız hiponatremi tanılı 79 hasta ve 72 kontrol grubu ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların ait yaş, cinsiyet gibi demografik bilgilerin yanı sıra, serum Na+ değeri, ONSD ve semptomları, verilen tedaviler ve tedavi sonrası ONSD değerlendirildi. Çalışmaya aldığımız hastaların yaş ortalaması 62,3±17,6 yıl, %48,1'i erkekti.Hastaların başvuru anında ve tedavi sonrası ONSD, kontrol grubundan yüksek saptandı (p0,05). Başvuru esnasında ve tedavi sonrası sodyum düzeyi ve ONSD arasında negatif yönlü korelasyon saptanırken (p0,05). Çalışmamızda ONSDcut-off 0,49 için hiponatremi tanısal değeri için; sensitivite %81, spesifite %81,9 olarak saptandı. Çalışmamızdaki hastaların 14'ü (%17,7) hastaneye yatırılarak tedavi edildi. Hastaların Na ortanca değeri 115,5 mg/dl olduğu veyattığı gün sayısı ortancası 6 gün olduğu belirlendi. Hastaneye yatırılarak tedavi edilen ve ayaktan taburcu edilen hastaların, başvuru esnasındaki ve taburculuk esnasında ölçülen ONSD arasında farklılık saptanmadı (p>0,05). Yatışa etki eden faktörler incelendiğinde; yaş, cinsiyet, semptomlar, uygulanan tedavi ve ONSD'nintek başlarına etkili olmadığı (p>0,05);ilk başvuru esnasında ölçülen sodyum değerinin etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to find out the usefulness of optic nerve sheath thickness (ONSD) diameter measurement in diagnose and treatment of patients who were diagnosed as hyponatremia in emergency service. Our study was performed prospectively with 79 patients with hyponatremia and 72 control group patients. Serum sodium value, optic nerve sheath diameter and symptoms, given treatments and ONS diameters after treatment were evaluated in addition to demographic information such as age and sex of the patients. The average age of the patients we work with was 62.3 ± 17.6 years, and 48.1% were male. ONSD at the time of admission and after treatment of patients were higher than the control group (p 0.05). Negative correlations were found between patients' sodium level and ONSD during admission and sodium value before/after treatment (p 0,05). For our work cut-off 0.49; sensitivity was 81% and specificity was 81.9%. Fourteen of our patients (17,7%) were hospitalized and treated. It was determined that the patients had a sodium median of 115.5 mg / dl and that the median of the number of hospitalized days was 6. For patients who were hospitalized and discharged from the hospital, there was no difference between ONSD measured during admission and at discharge (p> 0,05). When the factor affecting admission is examined; age, sex, symptoms, treatment, and ONSD were not effective alone (p> 0.05); it was determined that the sodium value measured during the initial application was effective.