Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut atakları nedeniyle acil servise başvuran hastaların; hastaneye yatış oranı, hava kirliliği ve meteorolojik faktörler arasındaki ilişki düzeylerinin saptanması
Determination of relationship between hospitalization rate, air pollution and meteorological factors with the chronic obstructive pulmonary disease patients who apply for an emergency service
- Tez No: 468629
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KEŞAPLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), geri dönüşümlü olmayan hava akımı sınırlanması ile karakterize bir hastalıktır. Hava akımı sınırlanması genellikle ilerleyici nitelikte olup, zararlı partikül ile gazlara karşı akciğerlerde oluşan anormal inflamatuar yanıt ile ilişkilidir.Yaptığımız bu çalışmada, meteorolojik faktörler ve hava kirliliğinin neden olabileceği atak insidansını azaltmak ve üçüncül koruma sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Retrospektif tipteki çalışmamızda 03.2016-03.2017 tarihleri arasında Antalya ilinde bulunan 2 adet 3. Basamak Sağlık kurumunun acil servisine başvuran hastalar ile aynı dönemdeki Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden.Antalya iline ait o tarihlerdeki ortalama sıcaklık, minumum sıcaklık, maksimum sıcaklık, rüzgar hızı ve nem oranı verileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından Antalya iline ait partiküler madde10( PM10 µg/m³) ve sülfür dioksit (SO2 µg/m³) değerlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a disease characterized by non-reversible airflow limitation, airflow limitation is usually progressive and is associated with abnormal inflammatory response in the lungs against harmful particles and gases. In this study, it was aimed to reduce the incidence of meteorological factors and air pollution and to provide tertiary protection and contribute to the literature. Materials and methods: In our retrospective type study, the mean temperature, minimum temperature, maximum temperature, wind speed and humidity of the Antalya province from the General Directorate of Meteorology in the same period and the patients who applied to the emergency services of the 2 3rd Step Health Institutions in Antalya province between 03.2016-03.2017 and PM10 (μg / m³) and SO2 (μg / m³) values of the Ministry of Environment and Urbanization from the Air Quality Monitoring Stations of the province of Antalya were utilized. Results: 336 COPD patients included in our study, 247 were male (73.5%) and 89 (26.5%) were females. The mean age was 68 ± 11 for males and 71 ± 11 for females.