Adenoidektomi ve tonsillektomilerde glideskop videolaringoskop ile direkt laringoskopun karşılaştırılması
Comparison of glidescop videolaringoscope and direct laryngoscopy in adenoidectomy and tonsillectomy
  1. Tez No: 468637
  2. Yazar: AYŞEGÜL TÜRETMİŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN DR.BİRSEN EKŞİOĞLU KARACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Adenoidektomi ve tonsillektomi çocuklarda sık uygulanan cerrahi yöntemlerdendir. Pediatrik anestezide morbiditenin en sık nedeni yeterli oksijenizasyonun sağlanamamasıdır.Çocuklarda güvenli havayolu yönetimi esas olarak bölgenin anatomi ve fizyolojisinin iyi bilinmesine ve bunların laringoskopi ve ventilasyon gibi hava yolu sağlayan girişimlerin seçiminde etkilerinin anlaşılmasına bağlıdır. Çocuklarda endotrakeal entübasyon için genellikle Miller ve Macintosh laringoskoplar kullanılmaktadır.Videolaringoskoplar ise minyatür video kameralar içeren uygulayıcıya glottisi indirek görüntüleme imkânı veren, yeni entübasyon araçlarıdır.Çalışmamızda adenoidektomi ve tonsillektomi vakalarında Glideskope videolaringoskop ve Macintosh direkt laringoskopi ile entübasyon koşullarını karşılaştırdık. Bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Etik Kurulu ve ebeveyn izni alındıktan sonra Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda Kulak Burun Boğaz ameliyathanelerinde Nisan 2017-Mayıs2017 tarihleri arasında elektif adenoidektomi ve tonsillektomiplanlanan 2-7 yaş arası, ASA I-II, 100 pediatrik hastada prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle 1. Grup Macintosh laringoskop (Grup:M) (n=50), 2. Grup Glideskop videolaringoskop (Grup:G) (n=50) olacak şekilde randomize edildi. Hastaların preoperatif anamnezleri alındı, fizik muayeneleri yapıldı. Rutin monitörizasyonu ve anestezi indüksiyonunu takibenhastaların Cormack-Lehane skorlaması birincianestezist tarafından Macintosh laringoskopi ile yapıldı. İkinci anestezist birincianestezistin Cormack-Lehane skoruna kör edildi ve entübasyonu gerçekleştirdi. Grupların entübasyon zorluk skoru ve onun parametrelerinden olan deneme sayısı, eksternal laringeal bası ihtiyacı ve entübasyon süreleri kaydedildi.Hastaların fizik muayene bulgularından sternomental mesafe ve tiromental mesafe dışında diğer anamnez, fizik muayene bulguları ve demografik verileri benzer bulundu.Çalışmamızda Grup G'de entübasyon süresini 27,7 sn, Grup M'de 22,6 sn (p=0,001) olmak üzere Grup G'de entübasyon süresini daha uzun bulduk. Gruplarınentübasyon zorluk skorları arasında anlamlı bir farklılık tespit edemesek de Grup G'de zor laringoskopi vakalarındaentübasyon süre ortalamalarında istatistiksel bir farklılık olmadığını, Grup M de ise laringoskopi derecesi arttıkça deneme sayısı ve entübasyon süresinin uzadığını bulduk.Grup M' deGrup G' ye göre anlamlı kısa olan tiromental mesafe ve sternomental mesafenin (p=0,008 ve p=0,039) Cormack-Lahene skoruna ve entübasyon zorluk skoruna istatistiksel anlamlı etkisinin olmadığını bulduk (p=0,698, p=0,423). Zor hava yolunun çocuk hastalarda öngörülmesi için preoperatif havayolu değerlendirilmesi yapılarak daha fazla sayıda olgu ile çalışmalar yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Adenoidectomy and tonsillectomy are the most common surgical procedures performed in children.The most common cause of morbidity in pediatric anesthesia is insufficient oxygenation. Safe airway management in children mainly depends on the knowledge upon the anatomy and physiology of the area and the understanding of the effects stemming from the selection of attempts providing airway such as laryngoscopy and ventilation.Miller and Macintosh laryngoscopes are generally used for endotracheal intubation in children..Video Laryngoscopes,including miniature video cameras, are new intubation instruments whichenableusers to monitor the glottis indirectly.In our study, intubation conditions in adenoidectomy and tonsillectomy cases were compared by using Glideskope videolaryngoscope and Macintosh direct laryngoscopy. This research was prospectively practiced on 100 pediatric patients,who are 2-7 years old ASA I-II and planned for elective adenoidectomy and tonsillectomy, in the operation rooms of Ear-Nose-Throat at the Department of Anesthesiology and Reanimation between January 2017 and May 2017 after recevingthe permission of the ethics committee of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital of the Health Sciences University and parenthal consent.Patients were randomized to be in the first group Macintosh laryngoscope (Group M) (n = 50) and in the second group Glidescope videolaryngoscope (Group G) (n = 50) by closed envelope method.Patients had preoperative anamnesis, and their physical examinations were performed.Following routine monitorization and anesthesia induction, Cormack-Lehane scoring of all patients was performed by the first anesthesiologist with Macintosh laryngoscopy. The second anesthetist was blind to the Cormack-Lehane score of the first anesthetist, and performed intubation.The intubation difficulty score of the groups and their number of trials, external laryngeal pressure requirement and intubation time were recorded.Anamnesis,physical examination findings,except sternomental distance and thyromental distance, and demographic data, were similar for each group. In our study, the duration of intubation was 27.7 s in Group G and 22.6 s in Group M (p = 0.001); consequently, the duration of intubation in Group G is longer than that of Group M. Although we could not detect a significant difference between the groups in terms of intubation difficulty scores, we found that there was no statistical difference in the mean duration of intubation in difficult laryngoscopy cases in group G and the number of trials and the duration of intubation were prolonged in group M as laryngoscopy grade increased. We found that there was no statistically significant effect on the Cormack-Lahene score and the intubation difficulty score of the thyromental distance and sternomental distance (p = 0.008 and p = 0.039), which are significantly shorter in group M than these of group G. In order to predict the difficult airway in children, we believe that preoperative airway evaluation should be carried out with more cases.