Ameliyathane ortamındaki görünmeyen tehlike: İyonizan radyasyon
- Tez No: 59299
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
VII. ÖZET Dünyada yaşayan herkes yaşamın bir parçası olarak kozmik ışınlardan, yer küreden, vücutta mevcut doğal radyoaktif maddelerden ve ilave olarak da yapay kaynaklardan ışınlanmaktadır. Çalışmamızda operasyona alınan ve genel anestezi verilen hastalara intraoperatif dönemde cerrahi ekip tarafından çektirilen direkt grafilerden, anestezi ekibinin maruz kaldığı x ışını dozları araştırıldı. Etik kurulun onayından sonra çalışmaya hastanemizin 1. ve 2. Ortopedi Kliniğinde 6 haftalık bir periyot içinde öpere edilen ve operasyon sırasında hasta genel anestezi altındayken direkt grafi çekilen 79 hasta dahil edildi. Anestezi doktorunun aldığı radyasyon dozları termolüminesan ve film dozimetreleri ile ölçüldü. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar ICRP tarafından belirlenmiş limite oldukça yakındır. Radyasyon hasarının olmayacağı bir sınır dozun olmaması ve korunmaya radyologlar kadar dikkat edilmemesi, ayrıca anestezik atık gaz, enfeksiyon riski, mesleki stres, madde ve ilaç bağımlılığı, gürültü kirliliği gibi diğer mesleki risklere eklenmesi nedeniyle, yaşamın ilerleyen yıllarında sağlık sorunlarına yol açmaması için, düşük doz radyasyon tehlikesinin daha ciddiye alınması ve tavsiye edilen korunma tedbirlerine uyulmasının mutlak gerekli olduğu kanısına varılmıştır. 39
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Every human being on earth are under the influence of cosmic rays, natural radioactive substances found on the body and artificial sources. In our study we searched the amount of radiation the anaesthesist exposed on a direct radioghraphic examination administered to the patients during the intraoperative period by the surgeons. After the approval of the Hospital Ethic Committee we continued our study for a six week period on 79 orthopedic cases who were gone under general anaesthesia and taken direct radiographic examination during anaesthesia. The radiation doses exposed the anaesthesist are measured with a thermoluminescent and film dosimeter. The results obtained in our study were approximately close to the limit determined by International Commission of Radiological Protection (ICRP). There was no limit that no radiation damage occurs. Anaesthetic waste gases, risk of infection, occupational stress, drug addiction, air pollution and other occupational risks cause health problems with advancing age. So we concluded that effects of low dose radiation must be considered seriously and care should be given to prevent exposure. 40