Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahisi için başvuran hasta profilinin incelenmesi: Özel ve kamu hastanelerinin karşılaştırması
Investigation of patient profile applied for plastic reconstructive and esthetic surgery: Comparison of private and public hospitals
  1. Tez No: 468646
  2. Yazar: ONUR GÜRCAN ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma, özel ve kamu hastanelerine plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahisi için başvuran hastaların profilinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Bir kamu hastanesi (n=141) ve iki özel kliniğe (n=155) için 01.03.2016-01.11.2016 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya gönüllü olan 296 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından ve uzman kişilerin danışmanlığında 21 soruluk anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.00 yazılımı kullanılarak yüzdelik, oran, ortalama (X), t testi, ki-kare (χ2) kullanılmıştır. Çalışmada plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uygulanan hastaların yüzde 29.3'nın 46 yaş ve üzeri olduğu, yüzde 52.6'sı evli, yüzde 33.1'inin üniversite mezunu, yüzde 56.8'inin estetik amaçlı cerrahi girişim uygulandığı bulunmuştur. Kamu ve özel hastanelere başvuran hastaların profili karşılaştırıldığında medeni durum dışında diğer tanıtıcı özelliklerinin çok farklı olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Özel hastanede plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahisi uygulanan hastaların daha genç yaş ortalamasına (34,7±10,2) sahip, kadın ağırlıklı (yüzde 79.4), üniversite mezunu (yüzde 59.4), üç kişilik ailede yaşadıkları (yüzde 78.7) ve estetik amaçlı (yüzde 74.8) hastaneye başvurdukları belirlenmiştir. Kamu hastanesine başvuran hastaların çoğunlukla sağlık problemlerine (yüzde 76.4) bağlı ameliyat olmasına karşın özel hastanedeki hastaların dış görünümlerinden rahatsız oldukları (yüzde 98.8) için başvurdukları bulunmuştur. Hastaların tümör çıkarılması, skar revizyonu ve el yaralanmasını içeren rekonstrüktif cerrahide kamu hastanesini tercih ettikleri belirlenmiştir. Özel hastanede estetik ya da rekonstrüktif cerrahi uygulanan hastaların aile ve iş yaşamı, beden imgesi üzerindeki etkilerine bakıldığında, sadece beden imgesi (yüzde 37,4) ve sağlık sorunlarının çözülmesinde (yüzde 37,4) oranında olumlu etki oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunun (yüzde 90) alınan hizmetten memnun oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive manner with the aim of examining the profile of patients who applied to private and public hospitals for plastic reconstructive and aesthetic surgery. 296 patients who applied to a public hospital (n=141) and two private hospitals (n=155) between 01.03.2016-01.11.2016 and who were voluntary for the study composed the samples of the study. In collecting the data, a questionnaire of 21 questions was applied by the researcher and under the supervision of specialists. Percentage, ratio, mean (X), t test, chi-square (χ2) were used in the analysis of the data using SPSS 15.00 software. Of the patients who underwent plastic reconstructive and aesthetic surgery in the study, 29.3 percent were over 46 years old, 52.6 percent were married, 33.1yüzde were university graduates and 56.8 percent were aesthetically operated. When comparing the profiles of the patients who applied to the public and private clinics, it was determined that other descriptive features except the marital status were very different (p < 0.05). It was determined that the patients who had plastic reconstructive and aesthetic surgery in the private clinic had younger mean age (34.7 ± 10.2), were female predominantly (79.4 percent), university graduate (59.4 percent), a member of a family of three (78.7 percent) and applied to the hospital for aesthetic purposes (74.8 percent). It was found that the patients who applied to the public hospital were mostly suffering from health problems (76.4 percent), but the patients in private hospital were applied due to being disturbed by the external appearance (98.8 percent). It has been determined that patients prefer public hospital for reconstructive surgery including tumor removal, scar revision and hand injury. When the effects of patients who underwent aesthetic or reconstructive surgery in a private clinic on family and work life and body image were surveyed, it was found that only body image and health problems were positively affected at the rate of 37,4 percent. In addition, the vast majority of patients (90 percent) were found to be satisfied with the service.