Lumbal disk herniasyonu cerrahisi sonrası pressure biofeedback ve normal egzersiz programının hastaları günlük yaşama döndürme etkinliğinin karşılaştırıldığı randomize kontrollü klinik çalışma
After lumbar disc herniation surgery, randomized control clinical study which is compared the effect of pressure biofeedback and normal exercise program on returning daily life of patients
  1. Tez No: 468651
  2. Yazar: ŞENAY KAÇAR CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç ve Çalışma Planı: Bu araştırmada lumbal disk herniasyou cerrahisi olan hastaların günlük yaşama dönüş sürecinde, pressure biofeedback kullanarak yapılan egzersizler ile normal egzersiz programı uygulayan hastaların karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma lumbal disk herniasyonu cerrahisi olup iki haftasını dolduran ve katılma şartlarını sağlayan 20 hastadan elde edilen verilerle yapılmıştır. Öncelikle hastalar rastgele bir şekilde iki gruba ayrılmıştır. Kontrol ve vaka grubuna haftada üç kez olmak üzere toplam 15 seans fizik tedavi programı uygulanmıştır. Bu egzersizlerde, kontrol grubuna normal egzersiz programı verilirken vaka grubuna pressure biofeedback egzersiz programı uygulanmıştır. Hastaların tedavileri öncesinde ve sonrasında aşağıdaki formlar kullanılmıştır; i. Ağrı skorları; Visüel Analog Skala (VAS) ii. Yaşam kalitesi ölçeği; Yaşam Kalitesi Formu-Short Form 36 (SF-36) iii. Özürlülük değerlendirmesi; Oswestry Özürlülük İndeksi (Oswestry Ağrı Skalası) iv. Fonksiyonelllik değerlendirmesi; Roland-Morris Fonksiyonel Değerlendirme Formu Uygulamalar: İki gruba da ameliyat sonrası 14. Günde ilk değerlendirmeleri yapılmıştır. Kontrol grubuna normal egzersiz programı, vaka grubuna pressure biofeedback egzersiz programı uygulanmıştır. 15 seans sonra değerlendirmeleri tekrardan yapılıp tedavileri sonlandırılmıştır. Elde edilen verilere dayanarak, pressure biofeedback ile normal egzersiz programı, hastaların günlük yaşantısına dönme sürecinde karşılaştırılmıştır ve hangi egzersizlerin daha etkili olduğu üzerinde çalışılmıştır. Bulgular: Her iki grupta da tedavi öncesi yapılan değerlendirmelerde anlamlı fark elde edilmemiştir. Tedavi sonrası yaptığımız değerlendirmelerde iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir. Vaka grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında vaka grubunda ki sonuçlar istatistiksel olarak daha anlamlı bulunmuştur. Sonuçlar: Hastalara uygulanan egzersiz programı her iki grupta da olumlu sonuç alınmasını sağlamıştır. Pressure biofeedback ile yapılan egzersiz programı normal egzersiz programına göre daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Egzersiz programını pressure biofeedback ile uygulamak hastaların egzersizi doğru şekilde yapmasını sağlamaktadır. Bu işlem hastaların günlük yaşama daha hızlı dönmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim and Work Plan: In this research, we compared the results of exercise using pressure biofeedback with those of normal exercise program in the process of returning to daily life of patients who had lumbar disc herniation surgery. The study was performed on 20 patients who completed two weeks of follow-up and provided the conditions for admission after lumbar disc herniation surgery. Firstly, patients were randomly divided into two groups. A total of 15 sessions of physical therapy program were administered to the control and case group three times a week. In these exercises, a pressure biofeedback exercise program was applied to the case group when a normal exercise program was given to the control group. The following forms were used before and after the treatment of patients; i. For Pain scores – Visuel Analog Skala (VAS) ii. For Quality of Life Scale – Quality of Life Form – Short Form 36 (SF-36) iii. For Disability Assessment – Oswestry Disability Index (Oswestry Pain Scale) iv. For Functionality Evaluation - Roland-Morris Functionality Evaluation Practises: The first evaluation was made on the 14th postoperative day for both groups. A normal exercise program was applied to the control group and a pressure biofeedback exercise program was applied to the case group.After 15 sessions, the evaluations were repeated and the treatments were terminated. Based on the data obtained, the pressure biofeedback and normal exercise program were compared in the process of returning to daily life of patients and which exercises were studied to be more effective. Findings: There was no significant difference in the pretreatment evaluations for both groups. There was a statistically significant difference between the two groups after the treatment. When the control group was compared with the case group, the results in the case group were found to be statistically more significant. Consequences: The exercise program applied to the patients provided a positive result in both groups. The exercise program with pressure biofeedback provided more successful results than the normal exercise program.Applying the exercise program with pressure biofeedback, allows the patients to exercise properly.This procedure allows patients to return to daily life more quickly.