Gülümseme estetiğinde göz önüne alınan unsurlar
Considered factors in smile esthetics
- Tez No: 468674
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, bukkal koridor genişliği, diş eti görünürlüğü ve orta hat konumunun, gülümseme estetiğine etkisini belirlemektir. Çalışmaya, meslekten olmayan (lay people) 168 kadın, 168 erkek, toplam 336 kişi dahil edildi. Bir hastaya ait gülümseme fotoğrafı üzerinde değişiklikler yapılarak, farklı miktarlarda bukkal koridor genişliği, diş eti görünürlüğü ve orta hat uyumsuzluğu bulunan fotoğraflar üretildi. Bu fotoğraflar, göz izleme cihazı kullanılarak katılımcılara gösterildi ve Likert Skalası ile skorlama yapmaları istendi. Böylelikle kişilerin beğeni ve ilgi gösterdikleri durumların ortaya konulması amaçlandı. Her iki durumun birlikte tespit edilmesine yönelik metodun kullanılması yönüyle bu çalışma, literatürdeki ilk çalışmadır. Farklı bukkal koridor genişlikleri, iki cinsiyette de beğeni seviyesinde ve ağıza odaklanma süresinde anlamlı farka sebep olmadı. Bununla birlikte, en çok beğenilen 2mm, en az beğenilen ve en çok dikkat çeken 8mm bukkal koridor genişliği oldu. Kadınların, gülümseme sırasında 2mm ve daha fazla, erkeklerin 5mm ve daha fazla diş eti görünürlüğüne verdikleri skorlar, diş eti görünmemesine göre anlamlı derecede düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of buccal corridor, gingival display and midline discrepancies on smile esthetics. Frontal posed smile photograph of a young female was edited by using digital imaging software to produce different amounts of buccal corridors, midline discrepancies and gingival displays. 336 lay people (168 males, 168 females) evaluated the images and assigned esthetic scores to the smiles according to a Likert's Scale by using eye tracking device. This study was the first in the literature to use a method for detecting both conditions together. Different buccal corridor widths, in both genders, did not cause significant difference in scores and duration of fixations on the mouth. However, the highest score was given to 2mm buccal corridor, the lowest score was given to 8mm buccal corridor which attracted the most attention on the mouth. Scores of females were lower when gingival displays were 2mm and more.