Ortognatik cerrahi tedavisi gören hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası gülümsemenin mini-estetik değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of mini aesthetic parameters of smile in pre- and post-treatment periods in patients underwent orthognathic surgery
  1. Tez No: 769851
  2. Yazar: MAHMUD MAHMUDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ortognatik cerrahi tedavisi gören hastalarda ortodontik tedaviye başlamadan önce ölçülen“gülümsemenin mini-estetik değerleri”nin, cerrahi girişimin hemen öncesindeki ve ortodontik-ortognatik tedavinin bitim aşamasındaki değerlerle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma çerçevesinde, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Kliniğinde 2005 ile 2020 yılları arasında ortognatik cerrahi tedavisi gören ve tedaviye başlama yaşı 13-44 arasında değişen toplam 118 hastaya ait fotoğraf kaydı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma, dâhil edilme kriterlerine uygun olan 50 hastanın“tedavi başlangıç”,“ortognatik cerrahi öncesi”ve“tedavi bitim”aşamalarında çekilen“ağız dışı cephe gülümseme”fotoğrafları üzerinde yürütülmüş ve“gülümsemenin mini-estetik değerleri”ölçülerek karşılaştırılmıştır. Cephe gülümseme fotoğraflarındaki referans değerlerin ölçümü için Dolphin Imaging Version 11.8.06.22'(Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Programı kullanılmıştır. Referans değerler, gülümsemenin sekiz mini-estetik değeri olan“gülümseme genişliği”,“gülümseme yüksekliği”,“üst kesicilerin görünüm miktarı”,“bukkal koridorlar”,“üst dudak kurvatürü”,“gülümseme arkı”,“dişeti görünüm miktarı”ve“gülümseme indeksi”dir. Retrospektif arşiv yöntemi benimsenen bu araştırmada, örneklem seçimine gidilmemiş ve fotoğraf arşivindeki kayıtlar arasından“dahil edilme kriterleri”ni karşılayan bütün hastaların fotoğrafları çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Gülümseme genişliği, gülümseme yüksekliği ve üst kesicilerin görünüm miktarı“tedavi başlangıç”aşaması ile karşılaştırıldığında“ortognatik cerrahi öncesi”ve“tedavi bitim”aşamalarında artmaktadır (p0,05). Ortodontik tedavi öncesinde 43 hastada (%86)“ters gülümseme arkı”, 7 hastada (%14) ise“düz gülümseme arkı”mevcuttur. Tedavi bitiminde hastaların 36'sında (%72)“konveks gülümseme arkı”na ulaşılmıştır.“Düz gülümseme arkı”na sahip hastaların sayısı artarak 14'e (%28) yükselirken, hiçbir hastada“ters gülümseme arkı”tespit edilmemiştir. Üst dudak kurvatüründe, tedavi başlangıcı ile karşılaştırıldığında, tedavi bitiminde belirgin bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the mini-aesthetic parameters of smile in patients underwent orthognathic surgery at the pretreatment, preoperative and post treatment periods. Materials and Methods: This retrospective research was carried on the photographs of 50 patients who underwent orthognathic surgery and met the inclusion criteria. The“mini-aesthetic parameters of smile”were measured and compared on extraoral frontal smile photographs taken at the“beginning of treatment”,“before orthognathic surgery”and“end of treatment”stages. Dolphin Imaging Version 11.8.06.22' (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Program was used to measure the reference values in the photographs. These eight mini-aesthetic parameters of the smile were“outer commissural width”,“inter labial gap”,“amount of upper incisors display”,“buccal corridors”,“upper lip curvature”,“smile arc”,“amount of gingival display”and“smile index”. For this study, the sample selection was not made by calculating the minimum number of individuals, and the photographs of all patients who met the criteria were included in the study. Statistical analysis of the data was carried out using the SPSS 22.0 program.