Sagittal ve vertikal yön problemlerinin yüz estetiğine etkisinin farklı açılardan gözlemlenmesi
The observation of the effect of sagittal and vertical direction problems on facial aesthetics from different angles
  1. Tez No: 468673
  2. Yazar: AHMET KEMAL KOCACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA HOLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın amacı; insanların yüz estetiğini değerlendirirken ortodontide kullanılan fotoğraf açılarından hangilerini daha çok tercih ettiğini tespit etmek, iskeletsel tedavi ihtiyacına göre sınır vaka olan hastalarda alt yüzdeki sagittal ve vertikal değişimlere göre beğeni algısını değerlendirmek ve bu değişimlerin fark edilip edilmediğini objektif olarak belirlemektir. Çalışmada 3 boyutlu görüntü oluşturma yazılımı üzerindeki ortalama bir kafa modelinde iskeletsel tedavi ihtiyacına göre sınır vaka olacak şekilde alt yüzde sagittal ve vertikal yönde 9 farklı yüz morfolojisi oluşturuldu. Yüz morfolojileri kadın ve erkek olacak şekilde ayrı ayrı düzenlendi. Bu yüz morfolojileri 270 katılımcı grubu tarafından 90, 45 ve 0 derece fotoğraf açıları olmak üzere farklı açılardan göz izleme cihazı ile gözlemlendi ve beğeni algısını tespit etmek için Likert ölçeği kullanarak değerlendirildi. Fotoğraf açılarının gözlemlenme süreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Gözlemlenme süresi en az 90 derece fotoğraf açısında bulunurken, alt yüzün dikkat çekme oranı ve beğeni skorlaması açısından yüz morfolojileri arasında anlamlı fark bulunmadı. Beğeni skorlaması ve dikkat çekme açısından cinsiyetler arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Fotoğraf açılarının gözlemlenme süresi ve alt yüz gözlemlenme süresi ile beğeni skoru arasında korelasyon bulunmamaktadır. En az 90 derece fotoğraf açısının gözlemlenmesi, profilin estetik değerlendirmede diğer açılara göre daha az dikkate alındığı şeklinde yorumlanmıştır. Alt yüzün dikkat çekme oranı ve beğeni skorlaması açısından yüz morfolojileri arasında anlamlı fark bulunmaması, iskeletsel sınır vakaların normal karşılandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was objectively determining which aspects people evaluate when assessing facial aesthetics, whether the sagittal and vertical changes in the lower face are noticed in patients with borderline cases according to the need for skeletal treatment, and evaluating the perception of appreciation according to these changes. Nine different facial morphologies were created in the sagittal and vertical directions on the lower face as a border case for skeletal treatment in the average head model on the 3-dimensional imaging software in the study. Face morphology is arranged separately as male and female. These facial morphologies were observed with eye tracking devices in 90 degrees, 45 degrees and 0 degrees in different directions and evaluated using the Likert scale to detect appreciation. The photos were evaluated by 270 participants. The difference between the observation period of the photographs was statistically significant. At least 90 degrees of photographic aspect was observed as the observation time. There was no significant difference between face morphology in terms of attention rate and appreciation score in the lower face. There was no statistically significant difference between the photograph genders in terms of appreciation scoring and attention. There is no correlation between the observation period of the photographs and the duration of the lower face and the appreciation score. Observation of the aspect of at least 90 degrees was interpreted as a lesser consideration for the aesthetic evaluation than for the other photographs. The absence of a significant difference between the face morphologies in terms of attention rate and liking score in the lower face indicates that skeletal border cases are normal.