Sağlıkla ilgili bilgilere erişimde internetin rolü
The role of the internet as a source of information in healthcare
  1. Tez No: 468741
  2. Yazar: PINAR EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Science and Technology, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sağlık bilgilerine erişim, internette yaygın olarak kullanılmaktadır, internetteki aranan konular bilgi ihtiyaçlarıyla ilişkili olabilmektedir. Doğru ve güvenilir sağlık bilgilerine erişim, hastalık yönetimi sırasında kronik hastalıkları olanlar ve hasta yakınları için önemlidir. Bu çalışmanın amacı göğüs hastalıkları olan hastalar ve hasta yakınlarının interneti kullanarak sağlık ile ilgili bilgi edinme durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki çalışmaya Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları hastanesine başvuran 99 hasta (K / E: 50/49 , yaş ort.; 30,7 ± 11,9 yıl) ve 101 hasta yakını (K / E: 48/53 , yaş ort.; 40,9 ± 15,1 yıl) katılmıştır. Veriler anket formu ile toplanmıştır. Bulgular: Hastalar için tedavi seçenekleri (% 34,3) ve hasta yakınları için genel sağlık durumu hakkında bilgi almak (% 31,7) internet araştırmasının başlıca nedenlerindendir. Gruptaki hastaların % 58,6'sının (n= 58) tıbbi randevuları öncesinde internette sağlık bilgilerine eriştiği saptanmıştır. Hekimin yazdığı ilaçları kullanmadan önce internetten ilaç ile ilgili bilgi alan hastaların ve hasta yakınlarının eğitim düzeyinin (13,0 ± 2,24 ve 10,65 ± 1,71, sırasıyla) diğerlerine göre (10,36 ± 4,36 ve 8,66 ± 3,13) daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p = 0.000). İnternetten test sonuçlarına erişimi fazla olan hasta yakınları (36,68 ± 12,8 yıl) diğerlerinden (42,71 ± 15,78 yıl) daha gençtir (p = 0.04). Sonuç: İnternetten sağlık ile ilgili bilgiye erişimde yaş ve eğitim düzeyinin etkili olduğu belirlenmiştir. Sağlık bilgisine internet yoluyla erişimin sağlık hizmetlerinin kullanımını da etkileyebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Access to health information is widely used on the internet, searched topics on internet might be related to information needs. Access to correct and reliable health information is important for patients with chronic diseases and accompanied persons during the disease management. The aim of this study was to examine the access to health information by using internet in patients with chest diseases. Materials and Methods: In this cross-sectional study, 99 patients (F/M:50/49 mean age:30.7±11.9 years) and 101 accompanied persons (F/M:48/53 mean age:40,9±15,1 years) at Sureyyapasa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital were included. Data were collected by questionnaire. Results: To get information about treatment options (34,3%) for patients and general health status for accompanied persons (31,7%) were main reasons for internet search. In the group; 58,6% (n=58) of the patients accessed health information on the internet before their medical appointments. Education years were higher in patients and accompanied persons who searched medications before using them (13,0 ± 2,24 and 10,65 ± 1,71, respectively) than those of the others (10,36 ± 4,36 and 8,66 ± 3,13 respectively) (p=0.00 for both). Accompanied people who had more access to test results from internet (36,68±12,8 years) were younger than the others (42,71±15,78 years) (p=0.04). Conclusion: It has been determined that age and education level are effective in accessing health information on the internet. Access to health information via the internet can also affect the use of health services.