Bağımsız anaokullarına devam eden çocukların duygu düzenleme ve sosyal problem çözme becerileri ile ebeveynlerinin duygusal okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between emotion regulation and social problem solving skills of children continuing to independent kindergartens. and parents' emotional literacy level
- Tez No: 468838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmanın temel amacı; çocukların duygu düzenleme ve sosyal problem çözme becerileri ile ebeveynlerinin duygusal okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra çocuğun duygu düzenleme ve sosyal problem çözme becerisi ve ebeveynin duygusal okuryazarlık becerileri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 4-6 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 4-6 yaş arası 240 çocuk ve ebeveynden oluşmaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın veri toplama aşamasında; Genel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Wally Sosyal Problem Çözme ve Dedektiflik Oyun Testi ve Duygusal Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken Kruskal Wallis-H Testi, Bağımsız Gruplar-T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; çocuğun duygu düzenleme becerisinin çocuğun yaşı, cinsiyeti, kardeş sayısı, anne çalışma durumu, babanın yaşı ve babanın eğitim durumuna göre farklılaşmadığı ancak annenin eğitim düzeyi ve ailenin aylık gelirine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Çocukların sosyal problem çözme becerileri ise çocuğun yaşına göre farklılık göstermekte fakat cinsiyet, kardeş sayısı, aylık gelir, anne ve babanın yaşı, eğitim durumu ve çalışma durumuna göre farklılık göstermemektedir. Bunun yanı sıra, çocuğun duygu düzenleme becerisinin sosyal problem çözme becerisine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Ebeveynin duygusal okuryazarlık düzeyi ebeveynin yaşına, eğitim durumuna ve aylık gelirine göre farklılık göstermemekte ancak çalışan ebeveynler çalışmayan ebeveynlerden daha yüksek duygusal okuryazarlık düzeyine sahip olmaktadırlar. Son olarak çocuğun duygu düzenleme becerisi ile ebeveynin duygusal okuryazarlık becerisi arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, çocuğun sosyal problem çözme becerisi ile ebeveynin duygusal okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relation between children's emotional regulation and social problem solving skills and their parents' emotional literacy level. Besides, the child's emotional regulation and social problem-solving skills and parent's emotional literacy skills have been examined in terms of various variables. The population of the study consisted of parents and their children between the ages 4-6 who attend independent kindergartens located in Çankaya county of Ankara during the 2015-2016 academic year. The sample of the study selected by simple random sampling method, consisted of 240 parents and their children between the ages 4-6 who attend independent kindergartens located in Çankaya counties of Ankara during the 2015-2016 academic year. In this study conducted by relational screenning model, General Information Form, Emotion Regulation Checklist, Emotional Literacy Scale and Wally Child Social Problem Solving Detective Game Test were used. Kruskal Wallis-H Test, Independent Groups T Test, One Way Anova and Pearson's correlation coefficient were used to analyze of data. According to the results of this study, emotion regulation skills of children did not differ based on age, gender, number of siblings, age and education status of father however differ based on education status of mother and monthly income of family. The social problem solving skills of children differ based on child's age, but do not differ based on gender, number of siblings, montly income, parent's age, educational status and working status. Additionally, the emotional regulation skills differ based on child's social problem solving skills. The level of emotional literacy of the parents does not differ based on the age and educational status of parents and mounthly income, but parents who are working have a higher level of emotional literacy than parents who are non-working. Finally, while there is a significant relation between the child's emotional regulation skills and parent's emotional literacy level, it has been found that there is no significant relation between the child's social problem solving skills and parent's emotional literacy level. The findings were discussed and interpreted within the scope of the literature