60-72 aylık çocuklara uygulanan duygu düzenleme etkinliklerinin çocukların duygu düzenleme ve sosyal problem çözme becerilerine etkisi
The effects of emotion regulation activities applied to 60-72 month old children on their emotion regulation and social problem solving skills
- Tez No: 905852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BİLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırma ile okul öncesi dönem 60-72 ay çocuklarına yönelik olarak“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Etkinlikleri”hazırlanması ve hazırlanan etkinliklerin; çocukların duygu düzenleme becerileri ve sosyal problem çözme becerisi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sivas il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bağımsız anaokulları ve ilkokullara bağlı anasınıflarına devam eden 60-72 aylık deney grubunda 19, kontrol grubunda 16 olmak üzere toplam 35 çocuktan oluşmaktadır. Bulgular: Deney ve kontrol grupları arasında ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U analiz yöntemi kullanılırken her bir grupta öntest ve sontest ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research was to prepare“Preschool Emotion Regulation Activities”for preschool children aged 60-72 months and to examine the effects of the prepared activities on children's emotion regulation skills and social problem-solving skills. Method: In the research, a quasi-experimental model with a pre-test-post-test control group was used, which is one of the quantitative research models. The study group of the research consists of a total of 35 children, 19 in the experimental group and 16 in the control group, aged 60-72 months, who attend independent kindergartens and kindergarten classes affiliated to primary schools affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the city center of Sivas in the 2023-2024 academic year. Findings: Mann Whitney U analysis method was used to compare the scale scores between the experimental and control groups, while Wilcoxon Ordinal Signs Test was used to compare the pretest and posttest scale scores in each group.