Mandibular gömülü üçüncü molar dişlerin çekimi sonrası zorluk derecesine göre gelişen komplikasyonların ve hasta memnuniyet derecelerinin birlikte değerlendirilmesi
Assessing the degree of patient satisfaction and complications which developed depending on the difficulty degree after removal of mandibular impacted third molar teeth
  1. Tez No: 468882
  2. Yazar: MÖBİN NESİRİ ALGHOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YİĞİT SAYSEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mandibuler gömülü üçüncü molar dişlerin çekimi ağız, diş ve çene cerrahisi alanında sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Mandibuler gömülü üçüncü molar diş çekimleri sonrası oluşan komplikasyonlar derecesine göre postoperatif yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle gömülü dişlerin zorluk derecelerinin belirlenmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; mandibular gömülü üçüncü molar dişlerin çekim zorluğu, çekim sonrası meydana gelen komplikasyonlar ve hasta memnuniyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmamıza, yaşları 15 ile 51 arasında değişen, 99'u bayan, 51'i erkek toplam 150 hasta dahil edilmiştir. Operasyon öncesi tüm hastaların, yaş, cinsiyet, sistemik durum, kötü alışkanlıklar, ağız hijyeni, ağız açıklığı ve mandibular gömülü üçüncü molar dişlerinin sınıflaması gibi bilgileri kaydedilmiştir. Ayrıca operasyon süresi operasyon esnasında aynı formda kaydedilmiştir. Hataların memnuniyet ve komplikasyon seviyesini belirlemek için 7-nokta Likert skalası kullanılmıştır. Hastalar, memnuniyet ve komplikasyon derecelendirme formunu operasyon sonrası yedinci günde dikişleri alındıktan sonra doldurmuşlar ve ağız açıklıkları kumpas ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The extraction of mandibular impacted third molar teeth is a commonly performed procedure in the field of dental and maxillofacial surgery. Depending on the degree of the complications which occur after removal of mandibular third molar teeth may affect the quality of life adversely in the postoperative period. Therefore, determining the difficulty degrees of impacted teeth have a particular importance. The aim of this study is to determine the relationship between the difficulty degree of mandibular impacted third molar teeth removal, the complications which occur after removal and patient satisfaction. A total of 150 patients who were between the ages of 15 and 51 years were included in our study. Of them, 99 were female and 51 were male. Preoperatively, the data of patients such as age, gender, systemic condition, bad habits, oral hygiene, mouth opening and classification of mandibular impacted third molar teeth were recorded. Also, the duration of operation was recorded in the same format during the operation. Seven point Likert-type scale was used to determine the degree of satisfaction and complication. The patients filled in the grading form of satisfaction and complication on the postoperative 7 day after the stiches were removed and their mouth openings were measured with callipers.