Karbapeneme dirençli klebsiella spp. suşlarında seftolozan-tazobaktam duyarlılığının saptanması ve çeşitli antibiyotikler ile sinerjik etkilerinin değerlendirilmesi
Determination of ceftalozon-tazobactam sensitivity against carbapenem-resistant klebsiella SPP and evaluation of synergistic effects with various antibiotics
- Tez No: 468942
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ULUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kombinasyon tedavisi bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bazı antibiyotik kombinasyoları sinerjik etki oluşturuken, bazen antagonist etki göstererek olumsuz tedavi sonuçlarına neden olabilmektedir. Setoloza-tazobaktam çoklu ilaç direnciolan gram negatif patojenlere etkili olan yeni bir antimikrobiyal ajandır. Bu çalışmanın amacı karbapenem dirençli Klebsiella spp. izolatlarında seftolozan-tazobaktamın etkinliğini belirlemek ve kolistin ve tigesiklin kombinasyonu ile sinerjik etkisini değerlendirmektir. Karbapenem dirençli 49 Klebsiella pneumonia izolatında kombine disk sinerji (KDST) metodu ile karbapenemaz enzim tayini yapıldı. Seftolozan-tazobaktam minimum inhibitör konsantrasyonu e test yöntemi ile belirlendi ve sonuçlar EUCAST'e göre değerlendirildi. 11 izolat üzerinde e-test metodu ile tigesiklin/seftolozan-tazobaktam, kolistin/seftolozan-tazobaktam kombinasyonunun etkisi değerlendirildi. Seftolozan-tazobaktama %88 oranında direnç saptandı. KDST ile 37/49 izolatta OXA-48-benzeri karbapenemaz, 11 izolatta MBL enzimi tesbit edildi.. 11 adet KRKP izolatının 6 tanesinde tigesiklin/seftolozan-tazobaktamın, 4 tanesinde kolistin/seftolozan-tazobaktamın sinerjik etki gösterdiği saptandı. Çalışmamızda OXA-48-benzeri karbapenemaz en sık saptanan karbapenemazdır. KRKP izolatlarında seftolozan-tazobaktama karşı yüksek oranda direnç saptanmıştır. Böbrek fonksiyonları bozuk olan bir hastanın, KRKP enfeksiyon tedavisi için tigesiklin/seftolozan-tazobaktam kombinasyonu tercih edilebilir görünmektedir. Bu sonuçları doğrulamak ve bunların klinik önemini belirlemek için in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Combination antibiotic therapy has been used successfully to treat some patients with bacterial infections. However, although certain combinations may result in beneficial synergistic activity, others may produce antagonistic effects resulting in poor treatment outcomes. Ceftolozane/tazobactam is an antibacterial agent with potent activity against multi-drug-resistant gram-negative pathogens. This study aimed to examine the activities of ceftolozane/tazobactam against carbapenem-resistant Klebsiella spp. clinical isolates. and to evaluate potential synergistic interactions between ceftolozane/tazobactam and colistin, tigecycline. A total of 49 non-duplicate clinical isolates of carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae were screened phenotypically for carbapenemase production by combined disk synergy method. Minimum inhibitory concentration of ceftolozane-tazobactam was determined by the e-test method and the results interpreted according to EUCAST. In vitro synergism activity of combination of ceftolozane-tazobactam with colistin and tigecycline were evaluated for 11 isolates by using e-test method. Ceftolozane-tazobactam, 88% of the isolates were resistant. While OXA-48-like enzyme was identified in 37/49 isolates, MBL was identified in 11/49 isolates. Synergistic combinations were observed with ceftolozane-tazobactam/colistin in 6/11 isolates and ceftolozane-tazobactam/tigecycline in 4/11 isolates. İn our study, OXA-48-like carbapenemase was mostly identified carbapenemase. Ceftolozane-tazobactam was inactive for carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae. For a patient with impaired renal function, the combination of tigecycline / ceftolozan-tazobactam appears to be preferable for the treatment of CRCP infections. In vivo studies will be needed to substantiate these results and to determine their clinical relevance.