Detection of biofilm formation incarbapenamase resistance Klebsiella spp.
Biyofilm oluşumunun tespiti karbapenama direnci Klebsiella spp.
  1. Tez No: 683552
  2. Yazar: HEVI SEERWAN GHAFOUR GHAFOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae (CR-Kp), direnç genleri ve biyofilmler gibi virülans faktörlerini barındırması nedeniyle önemli halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı CR-Kp suşları arasında biyofilm oluşumunu tespit etmek ve K. pneumoniae suşlarında karbapenem direnç genleri ile biyofilm oluşumu arasındaki korelasyonu belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: 58 CR-Kp bu çalışmada incelendi. İzolatların identifikasyonu ve antimikrobiyal duyarlılık testleri Maldi-TOF MS ve VITEK 2 ® sistemleri; karbapenem direnç genleri tesbiti ise Gene X-pert sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. Biyofilm oluşumunu tespit etmek için mikro plaka yöntemi kullanıldı. İzolatların kaynağı, direnç genleri ile biyofilm oluşum oranı istatistiksel olarak araştırıldı. BULGULAR: CR-Kp'lerin %98,2'inde biyofilm saptandı. Enfeksiyon bölgesine göre biyofilm oluşumu: %60,30 rektal sürüntü, %27,50 kan, %1,72 balgam, %5,17 yara, %3,44 İdrar, %1,72 kateter şeklinde idi. Biyofilm saptanan CR-Kp'lerde direnç genlerinin oranı %42,2 NDM-1, %28.80 OXA-48, %13.30 KPC, %15.5 NDM-1 +OXA 48 olarak saptandı TARTIŞMA VE SONUÇ: CR-Kp izolatlarının neredeyse tamamında biyofilm oluşumu saptandı. Rektal sürüntü örnekleri ve kan enfeksiyonundan izole edilen suşların, NDM-1, OXA-48 ve KPC direnç geni içerenlerinde orta ve yüksek düzey biyofilm saptandı. Bu sonuçlar, yoğun bakım hastalarının ve kan akımı enfeksiyonu olan hastaların yüksek ölüm oranı ile daha yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Klebsiella pneumonia, Biyofilm oluşumu, Direnç Genleri, Antibiyotik Direnci.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Carbapenem resistant Klebsiella pneumoniae (CR-Kp) become major public health concern due to harboring resistance genes and virulence factors like biofilms. The aim of this study was to detect biofilm formation among (CR-Kp) strains and to determine correlation between carbapenem resistance genes and biofilm formation in K. pneumoniae. MATERIALS AND METHOD: 58 (CR-Kp) involved in this study, identification of the isolates and antibiotic susceptibility testing was performed by using Maldi-TOF MS and VITEK 2 ® system and resistant gene detection held by Gene X-pert system. Microplate method used to detect biofilm formation. The ratio of biofilm formation related to the source of infection and harboring resistance genes were investigated statistically. RESULTS: 98.2% of (CR-Kp)s were positive biofilm producers. 46.5% isolates were moderately biofilm-producer, 37.9% fully established biofilms, 13.7% weak biofilms, 1.72% were non-biofilm producers. Biofilm formation according to infection site: 60.30% surveillance rectal swabs, 27.50% blood, 1.72% sputum, 5.17% wound, 3.44% Urine, 1.72% catheter. KPCs harboring resistance Gene biofilm formation ratio: 42.2% NDM-1, 28.80% OXA 48, 13.30% KPC, 15.5% NDM-1 +OXA 48. DISCUSSION AND CONCLUSION: Almost all CR-Kp isolates are biofilm producers. Surveillance rectal swabs and blood infection source strains, resistance genes NDM-1, OXA 48 KPCs had higher ability forming moderate to fully established biofilms These results indicates that ICU patients and patients who have blood stream infections are at higher risk with high mortality rate. KEY WORDS: Klebsiella pneumonia, Biofilm formation, Resistance Genes, Antibiotic Resistance.