İnflamatuvar barsak hastalığı'nda sitomegalovirus (CMV) enfeksiyonu sıklığı, risk faktörleri ve klinik seyir
The prevalance,risk factors and clinical outcomes of cytomegalovirus infection in iflammatory bowel disease
- Tez No: 468972
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÖRÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: CMV (Sitomegalovirus) reaktivasyonu, steroid refrakter inflamatuar barsak hastalığı (İBH)'nda sık görülür. Bu çalışmanın amacı İBH'li hastalarda CMV reaktivasyonunun prevelansı, risk faktörleri ve klinik sonuçlarını belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 1152 İBH'li hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların kanında, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile CMV araştırılmıştır.Mukozal biyopsiler histopatoloji ve CMV immunhistokimya (İHC) ile değerlendirilmiştir.Risk faktörleri ve klinik sonuçları belirlemek için CMV koliti saptanan 26 hasta, CMV koliti olmayan 258 hasta ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: İBH alevlenmesi göstermiş 1152 hastanın 26'sıİHC±histopatolojik yöntemle CMV koliti tanısı alırken, 141'i PCR yöntemiyle kanda CMV DNA pozitifliği göstermiştir.İBH'lı hastalarda CMV enfeksiyonunun ve kolitinin prevelansı sırasıyla; %12.2 ve %2.25'tir. İleri yaş (p:0.004), ek komorbid hastalık varlığı (p:0.013) ve metilprednizolon+azatiopürin kombinasyon tedavisi (p:0.049) CMV koliti ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction:Cytomegalovirus (CMV) reactivations are frequently observed in patients with steroid refractory inflammatory bowel diseases (IBD). This study aimed to determine the prevalence, risk factors and clinical outcomes of CMV reactivation in patients with IBD. Materials and Methods: In this retrospective study, 1152 patients with IBD were included. In all patients CMV was analysed with real-time polymerase chain reaction (PCR) in blood. Mucosal biopsies were furher analyzed with histopathology and CMV immunohistochemistry (IHC).To identify risk factors and clinical outcomes, 26 patients with CMV colitis were compared with excluded CMV colitis in 258 patients. Results: Among 1152 patients with exacerbated IBD, 26 had confirmed CMV colitis with IHC±histopathology. 141 patients had a positive detection of CMV DNA by PCR in the blood. The prevalence of CMV infection and colitis in IBD patients were%12.2 and %2.25, respectively. The occurrence of CMV colitis was associated with:advanced age (p:0.004), presence of comorbid diseases (p:0.013) and combination treatment of methylprednisolone+azathioprine (p:0.049). By multivariate analysis, the risk of CMV colitis increased threefold when using methylprednisolone.