The Refination of lead (II) okide
- Tez No: 46900
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YILDIRAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 12
Özet
ÖZET Kurşun atıklarından (özellikle akülerden) PbO üretimi için oluşturulmuş olan prosesler incelendiğinde, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olan ısıl işemlerin doyurucu düzeyde anlatılamadığı görülmüştür. Isıl işlemlerin azaltılması ve yüksek saflıkta PbO üretimi sağlanması amacıyla, yeni bir saflandırma yöntemi oluşturuldu. Akü atık plakalarının içerdiği toz metalik kurşun, PbÛ2 ve PbS04 alınarak, (NH4)2C03 ilavesi ile PbS04'lar PbC03'a dönüştürüldü. Metalik kurşun 100-150°C de, PbÛ2 ve oluşan PbC03*da 600<>C de PbO'e dönüştürüldü. Metalik kurşunun 1 00-1 50° C de dikkate değer bir buhar baskısı olmadığından ısıl işlemlerin bir dezavantajı bulunmamaktadır. Bu dönüşümlerden sonra yaklaşık 2 eşdeğer gram PbO, NH4CH3COO ile tepkimeye sokularak PbO'in eşdeğeri kadar Pb(CH3COO)2 kompleksinin oluşacağı öngörüldü ve saptandı. Bu işlem sırasında oluşan NH3'ın önemli bölümünün uçması ile gerçekleşen NH+4/NH3 tamponu pH'ı 8'de tutar. PbO'in içerdiği riskli ağır metal katyonları (özellikle Fe ve Sb) bu pH'da hidroksitleri şeklinde çökmektedir. Çözelti dekante olduktan sonra Pb(CH3COO)2, (NH4)2C03 ile tepkimeye sokuldu ve PbC03 elde edildi. Elde edilen PbC03 kullanım modifikasyonlarına göre, 450-500°C de Pb3Û4 veya 600°C de PbO'e dönüştürüldü. Kullanılan reaktiflerin tepkimeler sırasında tekrar elde edilerek, kullanılabileceği saptandı ve bu da yönteme bir üstünlük kazandırdı. PbO'den alınan örnekte Fe ve Sb tayini yapıldı ve elde edilen PbO'in, Avrupa akü üreticilerinin standartlarından daha memnun edici safsızlık düzeyine sahip olduğu saptandı. 14
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the light of the literature available so far, it was concluded that thermal process, which has negative effect on human health, cannot be ruled out in the recycling processes. Thus, a new refining method was developed to produce high purity PbO with minimum requirement for thermal step. The battery scrap plates containing the grid lead, metallic lead powder, PbC>2 and PbS04 were treated with (NH4)2C03 solution to convert PbSC>4 into PbCÛ3. The metallic lead oxidizes to PbO at about 100-150°C and as the temperature increases to 600°C the convertion of Pb02 and PbCC>3 to PbO occurs. The vapor pressure of metallic lead is known to be in significant at 100-150°C, hence, the thermal process has no negative effect on human health. Following the convertion into PbO, two equivalent grams of PbO sample was treated with NH4CH3COO solution and Pb(CH3COO)2 complex was obtained quantitatively. The pH of the medium (-8.0) is determined by the concentration of ammonia formed and the concentration of ammonium left over the reaction. At this pH, al heavy metal ions in the sample known to be risky for the battery, especially iron and antimony, precipitates as their hydroxides. Following to the decantation Pb(CH3COO)2 solution was reacted with (NH4)2CÛ3 solution to produce PbC03. The PbO obtained was parched in the oven and was converted into red-lead (Pb3Û3) at 450-500° C and to litarj (PbO) at 600° C for the consumption purposes. The solutions used in chemical treatment steps can also be recycled hence, the operating cost will be reduced. The antimony and iron contents of the final product were found to be lower than the standards imposed by European Battery Manufacturers. 13