The effects of capital inflows on real exchange rate
Sermaye girişlerinin reel döviz kuruna etkileri
- Tez No: 469086
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, amacımız sermaye girişinin reel döviz kuru üzerine etkilerini analiz etmektir. Sermaye girişi ile reel döviz kuru arasında güçlü bir ilişki olduğu iddia edilir. Globalleşen dünyada uluslararası sermaye akışı uluslararası ticaret hacmini geçti ve sermaye akışının reel döviz kuru üzerindeki etkileri diğer etkenlerden daha önemli hale geldi. Literatür taramamızda reel döviz kuru ile sermaye girişi arasındaki ilişkiye odaklandık fakat ihracat, ithalat gibi diğer etkenlerle ilgili yapılan çalışmalarla da ilgilendik. İlk olarak son otuz yılda Türkiye'deki reel döviz kuru hareketlerinden ve döviz kuru politikalarındaki değişikliklerden bahsettik. Analizlerimizde kullandığımız veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve IMF web sayfalarından alınmıştır. Veriler aylık olarak 2003:01 ve 2016:06 dönemlerini kapsayacak şekilde alınmıştır. Çalışmamızda VAR modellerini kullandık ve çalışmamıza daha kesin ve doğru sonuçlar elde edebilmek için verilerimizden mevsimsellik etkisini kaldırarak başladık. Verimizi analiz için hazır hale getirdikten sonra çalışmamızda bu veriyi kullanarak üç farklı modelle tahmin ettik. İlk modelimizde reel döviz kuru ile yabancı sermaye yatırımları, portfolyo yatırımlar, diğer yatırımlar ve faiz oranı arasındaki ilişkiyi inceledik. Elde ettiğimiz sonuçlar gösterdi ki ikinci periyottan itibaren reel döviz kurunun tahmin öngörü hata varyansının reel döviz kuru hariç en büyük kısmını portfolyo yatırımlar açıklamaktadır. İkinci model reel döviz kuru, ihracat, ithalat ve faiz oranını içermektedir ve sermaye girişinin reel döviz kuru üzerindeki etkisi çok daha önemli olduğunu gördük. Son olarak birinci ve ikinci modellerdeki değişkenlerin tamamını ekleyerek geliştirdiğimiz üçüncü modelimizin analizinden de tutarlı sonuçlar elde etmeyi başardık ve döviz kurunun değişimini en çok doğrudan yatırımlar açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the effects of capital inflows on real exchange rate. It is claimed that there is a strong relationship between capital flows and real exchange rate. International capital flows have exceeded international trade flows in goods and services recently due to globalization so capital flows are expected to have more significant effects on real exchange rate than other variables. Therefore, we initially focus on the literature about the relationship between real exchange rate and capital flows as well as the other variables like exports and imports. Then, we mention about the changes in exchange rate and exchange rate policies during the last thirty years in Turkey. The data used in our analysis are taken from electronic data delivery system of the Central Bank of Turkey and the website of IMF. In this thesis, monthly data are used from 2003:01 – 2016:06. We implement the VAR method in our analysis and start our analysis by removing seasonality from our data in order to obtain more robust results. Three different models are estimated in the study. In the first model, we investigate the relationship between real exchange rate, foreign direct investments, portfolio investments, other investments and interest rate. We observe that the foreign direct investment explains the biggest share in error prediction variance of real exchange rate except for real exchange rate. Furthermore, our second model includes real exchange rate, export, import and interest rate and we clearly observe that capital inflows are better in explaining the changes in real exchange rate. Moreover, we develop our third model by including all variables we use in both model 1 and model 2. We also obtain consistent results and the foreign direct investment explains most of the change in real exchange rate.