Bankalarda personel devri: Gaziantep'te bir alan çalışması
Reasons of employee turnover in banks: a field study in Gaziantep
  1. Tez No: 469156
  2. Yazar: GÜLŞAH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı Gaziantep ilinde kurulu bulunan bankalardaki çalışanların personel devrini etkileyebilecek faktörleri ortaya çıkartmak ve bu faktörlerin yaşa, cinsiyete, medeni duruma, posizyona ve kıdeme göre değişip değişmediğini, değişiyorsa bunun anlamlı bir değişim olup olmadığını test etmektir. Çalışmada personel devri kavramsal bir açıdan ele alınmış, personel devrini etkileyen faktörleri (Çalışanların kişisel özellikleri, örgütsel bağlılık, iş tatmini, ücret, terfi ve mobbing) ve personel devrinin sonuçları bireysel ve örgütsel olmak üzere iki açıdan ele alınmış ve bu sonuçlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gaziantep'te halihazırda faaliyette bulunan özel bankalara personel devrini etkileyen bu faktörleri içeren bir anket uygulanmıştır. Bu anket neticesinde mevcut varsaydığımız hipotezlerimiz personel devrinin ve alt boyutlarının medeni durum, cinsiyet, yaş, kıdem yılı ve pozisyona göre değişeceği test edilecektir. Araştırmamızın sonucunda personel devrini etkileyen faktörlerden ücretin yaş gruplarına göre anlamlı olarak değiştiği dolayısıyla ücretin personel devrini etkilediği görülmüştür. Diğer taraftan yaş, cinsiyet, medeni durum kıdem gibi demografik ve sosyo ekonomik faktörlerin personel devrini etkileyen faktörlerden kişisel özellikler, örgütsel bağlılık, iş tatmini, terfi ve mobbing üzerinde anlamlı olarak etki etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that may affect the personnel turnover of the employees in the banks established in Gaziantep and whether these factors change according to age, sex, marital status, position and seniority, and whether they changes significantly or not. In the study, the personnel turnover is considered from a conceptual point of view, the factors affecting personnel turnover (personal characteristics of employees, organizational commitment, job satisfaction, salary, promotion and mobbing) and results of personnel turnover are examined from two perspectives as individual and organizational and these results are examined in detail. A questionnaire including the factors affecting the personnel turnover has been implemented in private banks currently operating in Gaziantep. As a result of this survey, our hypothesis that we have assumed will be tested that the staff turnover and its sub dimensions will change according to marital status, gender, age, seniority year and position. As a result of our research, that the salary included in factors affecting staff turnover changes significantly according to the age groups, and so, salary has affected the turnover of the personnel has been observed. On the other hand, it has been determined that demographic and socioeconomic factors such as age, gender, marital status, seniority did not significantly affect factors affecting staff turnover such as personal characteristics, organizational commitment, job satisfaction, promotion and mobbing.