Bankacılık sektörünce varlık yönetim şirketlerine devredilen tahsili gecikmiş alacakların yönetimi
Management of received npl to the asset management companies in the banking sector
  1. Tez No: 552300
  2. Yazar: ÖNDER DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULHİ ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, İşletme, Banking, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Varlık Yönetim Şirketleri, bankaların uzunca bir süre tahsil edemediği veya artık elinde tutmak istemediği tahsili gecikmiş kredilerinin tasfiyesi için bir çözüm mercii, alacaklı finans kurumu ile borçluları arasında adeta bir köprü olmuştur. Bankalar artık tahsil edemediği kredi borçlarının bir kısmı veya tamamını ihale veya pazarlık yolu ile Varlık Yönetim Şirketlerine devretmektedirler. Varlık Yönetim Şirketleri, ilk olarak dünya tarihinin en kara olaylarından biri olan 1929 Ekonomik Krizi (Büyük Buhran) sonrasında, Türkiye' de ise özellikle 2001 Krizi sonrasında artan finans ve reel sektör problemlerine çözüm arayışlarının sonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı; Bankacılık sektörü tarafından tahsil edilemediğinden dolayı Varlık Yönetim Şirketlerine devri kararlaştırılan tahsili gecikmiş kredilerin sektör ve müşterinin en üst düzeyde faydasını sağlayacak şekilde yönetilmesine katkı sağlamaktır. Çalışmada görüşme tekniği kullanılarak Varlık Yönetim Şirketlerinin önemli sektör yöneticilerinden, devir alınan kredilerin tahsili sürecini içeren bilgiler alınmıştır. Alınan veriler içerik (sıklık-yoğunluk) analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Varlık Yönetim Şirketlerinin en olumlu yönünün borçluların bankalara kıyasla varlık yönetim şirketlerine geçtikten sonra borçlarını daha kolay ödeyebilme imkânına kavuştuğu, teknoloji kullanımının ve personel kalitesinin ise tahsilat süreçlerine olumlu etkisinin bulunduğu, en olumsuz yönünün ise yasal düzenlemelerdeki eksikliğin uygulamada yarattığı aksaklıklar olduğu, sermaye yetersizliğinin de faaliyet gücünü azalttığı yönündeki tespitler olmuştur.
Özet (Çeviri)
A Management Authority has become a bridge between the creditor financial institution and its debtors, a solution agency fort the liquidation of overdue loans, which the banks have not been able to collect for a long time or which they no longer wish to retain. Banks are now transferring some or all of their loan debts to Asset Management Companies through tenders or bargains. Asset Management Companies, first as one of world history's darkest events of 1929 Economic Crisis (Great Depression) after Turkey; especially if it is the result of increasing financial and real sector problems the search for solutions after the 2001 economic crisis. Purpose of the study; To contribute to the management of overdue loans, which have been decided to be transferred to Asset Management Companies, because they cannot be collected by the banking sector. In the study, information was collected from the important sector managers of Asset Management Companies by using the interview technique. Data were evaluated by content (frequency-density) analysis. In the results of working; The most positive aspect of Asset Management Companies is that the borrowers have the opportunity to pay their debts more easily after the transition to asset management companies compared to banks; there have been detections that reduce.