The impact of talent management on employee engagement in private banks in Djibouti
Cıbutı'deki özel bankalarda yetenek yönetiminin çalışan bağlılığına etkisi
  1. Tez No: 813332
  2. Yazar: SAREDO FARAH ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bağlı çalışanların örgütsel başarıya katkıda bulunma motivasyonuna sahip olduğuna yaygın olarak inanılmaktadır. Literatüre göre, güçlü yetenek yönetimi stratejileri, iş doyumu yoluyla çalışan bağlılığı elde etmenin bir yoludur. Bunun sonucu çalışan devir hızının azalması ve kurumsal üretkenliğin artmasıdır. Metodoloji kantitatif bir yöntem kullanıldı. Cibuti'de özel bankalarda çalışan hem yöneticiler hem de idari olmayan personel için anket anketleri işçilere basit bir rastgele örnekleme tekniği kullanılarak rastgele örneklendi. Yönetsel statüleri, yanıt verenlerin seçimini belirledi. Anket, toplam 300 örneklem büyüklüğünden sadece 210 kişi tarafından başarıyla tamamlandı. Yetenek yönetiminin çeşitli yönlerine yönelik yapılan ankette iş doyumu ve ödüller, örgüt kültürü ve örgütsel destek gibi ana faktörler ele alınıyor. Yetenek yönetimi uygulamalarının ölçümü, büyüme, öğrenme, fırsatlar, ücret ve yan haklar ve çalışma ortamı gibi ilgili faktörlere odaklanmıştır.Elde edilen verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) programı kullanılmıştır. 0.01 anlamlılık düzeyinde, hipotezler Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi.Sonuçlar, yetenekleri yönetmek ile çalışanların ilgisini çekmek arasında kayda değer ve olumlu bir ilişki olduğunu gösterdi.Çalışan bağlılığı ile örgütsel performans arasında önemli bir ilişki vardır.Kapsamlı işe alım ve seçme süreçleri, sürekli eğitim ve gelişim fırsatları ile adil performans yönetim sistemlerini içeren etkin yetenek yönetimi stratejilerinin, çalışan bağlılığını artırmada önemli bir etkiye sahip olduğu gösterilmektedir.Çalışanları çekmek, elde tutmak ve motive etmek, kuruluşlar tarafından bu stratejilerin kullanılmasıyla elde edilebilir. Cibuti'deki Özel Bankaların, çalışan katılımını artırmak için yetenek yönetiminin önemine dair değerli bilgiler sağlamaları önerilir.Gelişmiş performans, üretkenlik ve rekabet avantajı elde etmek için; bir kuruluş, yüksek düzeyde motive olmuş bir çalışan tabanı geliştiren güçlü yetenek yönetimi stratejileri uygulamalıdır.Bu, bankacılık alanında özel bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
It is widely believed that engaged employees have a motivation to contribute towards organizational success. According to literature, powerful talent management strategies are a means of obtaining employee engagement through job satisfaction. Reduced employee turnover and enhanced organizational productivity are the result. Methodology was employed a quantitative method. Survey questionnaires were transmitted to the workers, for both managers and non-managerial staff working at private banks was randomly sampled using a simple random sampling technique in Djibouti. Their managerial status determined the selection of respondents. The survey was successfully completed by only 210 individuals out of a total sample size of 300. The main factors, such as job satisfaction and rewards, organizational culture and organizational support are covered in the survey regarding various aspects of talent management. The measurement of talent management practices focused on related factors like growth, learning, opportunities, compensation and benefits, and work environment. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software was employed to analyze the obtained data. At a significance level of 0.01, the hypotheses were assessed using Pearson Product Moment Correlation analysis. The results showed that there is a noteworthy and affirmative correlation between managing talent and engaging employees. Significant relation exists between employee engagement and organizational performance. Effective talent management strategies which involve comprehensive recruitment and selection processes, ongoing training and development opportunities together with fair performance management systems are shown to have a significant effect on improving employee engagement. Attracting, retaining and motivating employees is achievable through the use of these strategies by organizations. Private Banks in Djibouti are recommended to provide valuable insights into the importance of talent management for enhancing employee engagement. To achieve improved performance, productivity and competitive advantage; an organization must implement robust talent management strategies that cultivate a highly motivated employee base. This holds particular significance in the realm of banking.