Intrapreneurial behaviors of employees having career success: A content analysis
Kariyer başarısı olan çalışanlarda içgirişimcilik davranışı: Bir içerik anali
- Tez No: 469172
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, kariyer başarısı olan çalışanların sahip olduğu içgirişimcilik davranışı özelliklerini araştırmaktır. Bu bağlamda araştırma sorusu kariyer başarısına sahip çalışanlarda içgirişimcilik davranışının özellikleri nelerdir şeklindedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve içerik analizi yapılmıştır. Veriler, literatür taramasından türetilen seçim kriterlerine uyan kariyer başarısına sahip 10 çalışanla röportaj yapılarak toplanmıştır. İçerik analizi sonucunda, 10 kişiden 9'unun, önleyici, yenilikçilik, risk alma, özerklik ve iş bulma öncüllerine sahip olduğu, 10'uncu görüşülen kişinin 5'inde 3 içgirişimci davranış özelliği bulunduğu ve bu öncellerin Proaktiflik, özerklik ve risk alma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate intrapreneurial behavior on employees having career success. And aim to answer the research question: what are the characteristics of intrapreneurial behavior of employees having career success. Qualitative method has been used and content analysis has been applied. Data was collected by conducting interviews with 10 successful employees, those who match selection criteria that was derived from literature review. Intrapreneurial behavior was also derived from literature review too in order to compare them with content analysis. As a result of content analysis, it was found out that 9 interviewees out of 10 have intrapreneurial behavior characteristics of, proactiveness, innovativeness, risk taking, autonomy and getting job done, the 10th interviewee has 3 intrapreneurial characteristics out of 5, and these characteristics are proactiveness, autonomy and getting job done.