İç girişimcilik iklimi ve kurumsallaşma algısı ile iş tatmini ve bağlılık düzeyi arasındaki ilişkiler
Relationship between intrapreneurial climate, institutionalization perception and job satisfaction and commitment level
- Tez No: 210681
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
stanbul genelinde Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerine anket yöntemi kullanılarak yapılan bu arastırmada, sirket içi girisimcilik ortamı boyutlarının, yöneticilerin kurumsallasma algıları da dikkate alınarak is tatmin ve baglılık düzeylerine olan etkileri incelenmektedir. Arastırmada sirket içi girisimcilik ortamı saglandıgı taktirde is tatmini ve baglılıgın artacagı, kurumsallasma düzeyi yüksek olan firmalarda bu duyguların daha da güçlü olacagı ileri sürülmektedir. Arastırma sonuçlarının, kurumsallasma düzeyi dikkate alınmadıgında sirket içi girisimcilik ortamı boyutlarının is tatmini ve duygusal baglılık ile olumlu bir iliski içinde oldugu yönündeki hipotezleri destekledigi, ancak dıssal ödüllere iliskin hipotezlerimizi desteklemedigi görülmüstür. Firmanın kurumsallasma düzeyi dikkate alındıgında ise yapılan arastırma, tüm sirket içi girisimcilik boyutlarının is tatminini ile anlamlı bir iliski içinde oldugu yönündeki hipotezleri desteklememektedir. Bununla birlikte içgirisimcilik ortamı boyutlarından proje destegi ve dıssal ödüller ile baglılık arasında herhangi bir iliski bulunamamıstır. Bu çerçevede elde edilen bulgular, sirket içi girisimcilik, is tatmini,duygusal baglılık ve kurumsallasma baglamında degerlendirilmekte, yöneticilere ve diger arastırmacılara çesitli önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taking the managers? perceptions about institutionalization into consideration, in this study the effects of intrapreneurship climate factors on levels of job satisfaction and commitment are examined through survey method on textile companies operating in Istanbul. In the research, it?s suggested that job satisfaction and commitment increase and become stronger in companies with a high institutionalization level as the intrapreneurial climate is established. Ignoring the institutional level, research results support the hypothesis that there is a affirmative correlation between intrapreneurial climate factors and job satisfaction, emotional commitment, however the results don?t support hypothesis regarding extrinsic rewards. As the institutionalization level is concerned, it has been observed that the research doesn?t support hypothesis about the correlation existing between intrapreneurial factors and job satisfaction. Besides, any relationship has not been observed between commitment and project support and extrinsic rewards which are intrapreneurship climate factors. Findings derived in this context, are evaluated in aspects of intrapreneurship, job satisfaction, emotional commitment and institutionalization and several suggestions are put forward for the managers and other researchers.