Üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerine etki eden faktörler
Factors impacting the entrepreneurship tendency of university students: A study conducted in Gaziantep
- Tez No: 469191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Gaziantep ilindeki üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerine etki eden faktörleri belirlemektir. Çalışmaya biri devlet diğeri ise vakıf üniversitesi olmak üzere iki üniversitenin öğrencilerinin katılımı sağlanmıştır. Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine sınıf ve bölüm ayrımı yapılmaksızın anket yapılmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi ve sıralı lojistik regresyon analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin girişimcilik eğilimlerine özgür olma, kişisel ve sosyal avantajlar elde etme unsurlarının olumlu etki yaptığı gözlemlenmiştir. Diğer yandan, girişimciliğin riski, girişimcilerin kendilerine ayıracak zamanı olmadığı düşüncesi, bireysel yetersizlik, bürokratik engeller, finans bulma ile ilgili sorunlar, kamu ile ilgili zorluklar gibi unsurların ise girişimcilik eğilimini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the factors impacting the entrepreneurship tendency of university students in Gaziantep. Students of two universities, one of which is private and the other is public, participated in the study. A questionnaire was conducted to the students of faculty of engineering and faculty of economics and administrative sciences. The data obtained were analyzed using factor analysis and ordinal logistics regression. As a result of the analyses, it was found that being independent, personal and social benefits gained by being an entrepreneur are the factors that positively affect entrepreneurship intentions of students. On the other hand, entrepreneurial risk, long working hours, not having necessary skills, bureaucracy, financial problems, and legal regulations are the factors that negatively affect entrepreneurship intentions of students.