Yavaş turizm ve yavaş turist: Cittaslow Seferihisar'da karşılaştırmalı bir araştırma
Slow tourism and slow tourist: A comparative research in cittaslow Seferi̇hi̇sar
- Tez No: 469238
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIDVAN YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yavaş turizm son yıllarda en popüler turizm türlerinden biridir. Yavaşlık felsefesi taşıyan kentlere Cittaslow denilmektedir. Bir kentin Cittaslow olabilmesi için Uluslararası Cittaslow Birliği tarafından belirlenmiş çeşitli kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir. Tezin amacı bu kentlere gelen yavaş turistlerin, yavaş turizm bağlamında profillerini incelemektir. Yavaş turistlerin profillerinin belirlenmesi, ilgi, algı, beklentilerinin bilinmesi önemlidir. Yavaş turist profillerinin belirlenebilmesi için Türkiye'nin ilk Cittaslow'u, Cittaslow Seferihisar'da dört dile çevrilen bir anket formu uygulanmıştır. Anket formu 76 sorudan oluşmuş 12 günlük bir sürede yüz yüze uygulanmıştır. Sonuç olarak yavaş turist ve diğer turist olmak üzere iki turist tipi belirlenmiş ve yavaş turist özelinde işletme ve kamu kurumlarına bazı öneriler getirilmiştir. İşletmelerin özellikle misafirperver karşılama, çevre-dostu ürünler ve hizmetler sunma, yerel/organik ürünleri sunma noktasındaki stratejileri benimsemeleri gerekmektedir. Ulaşımda çevre dostu ulaşım araçlarının kullanımın arttırılması için ortaklaşa girişimlerin başlatılması önerilmektedir. İşletmelerin bulundukları yörelerdeki geleneksel ürün ve hizmetleri sunması ve bunlara uygun bir işletme yönetim politikası benimsenmesi tavsiye edilmektedir. Yerel yönetimlerin, Cittaslow kriterlerine dayalı bir yol haritası benimsemeleri önem taşımaktadır. Özellikle sürdürülebilir mimari ve engelli dostu yapılar, hava temizliği ve su temizliğinin yasal belgelerle kanıtlanmış olması, kentsel atıkların ayrıştırılmasının sağlanması, kanalizasyon için atık su arıtma tesislerinin kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Slow tourism has recently been one of the most popular tourism types. Cities having the philosophy of slowness are called Cittaslow. A city should carry out various criterion determined by International Cittaslow Association in order to be a Cittaslow. Aim of this thesis is to study on slow tourists coming to Cittaslows in the context of slow tourism. It is important to determine the profiles of slow tourists, their interests, perception and expectation. A four-language translated survey gets conducted face to face in Cittaslow Seferihisar in order to determine slow tourists profiles. Questionnaire form is consisted of 76 questions and applied 12 days face to face. As a result, there occurs two types of tourists: Slow Tourists and the Other Tourists and some suggestions have been specified both for tourism managements and public institutions. Tourism managements have to adopt new policies and strategies for servicing local/organic foods, eco- friendly products and services and also especially hospitable welcome. It's suggested them to start initiatives for using eco-friendly transportation types. It's very important for municipalities to maintain new policies based on Cittaslow criterion. They should specifically focus on sustainable architecture, eco-friendly constructions, air and water clean policies, distilling urban wastes, waste water treatment systems.