İşletmelerin çevresel muhasebeye bakış açılarının değerlendirilmesi: TRC3 bölgesinde bir araştırma
Assessing the environmental accounting aspects of businesses: A research in TRC3 region
- Tez No: 469239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma kapsamında çevre ve çevresel muhasebeye ilişkin yaklaşımlar ele alınmıştır. İşletmelerin çevresel muhasebeye bakış açıları çevresel konular ve çevresel muhasebe değişkenleri arasındaki ilişki çerçevesinde ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik TRC3 bölgesi organize işletmelerinde faaliyet yürüten işletmelerde bir araştırma yapılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen araştırma verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler Kruskall whallis testi, man whitney-u testi spearman korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, İşletme yöneticilerinin çevresel konulara yönelik yaklaşımları ile çevre muhasebesine yönelik yaklaşımları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte çevre konularına ve çevre muhasebesine yaklaşım ortalamalarını bazı değişkenlere göre farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, approaches related to environmental and environmental accounting are discussed. Business environmental accounting perspectives are aimed at revealing the relationship between environmental issues and environmental accounting variables. A study has been carried out in the enterprises operating in TRC3 regional organizing enterprises for this purpose. Survey data obtained by the questionnaire method were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 program. In the analysis of the data, descriptive statistical methods Kruskall whallis test, man whitney-u test, spearman correlation and regression analysis were used. According to the analysis results, Significant relationships have been found between management managers' approaches to environmental issues and their approach to environmental accounting. However, it has been determined that the approach to environment and environmental accounting differ according to some variables.