Hacettepe Universitesi öğrencilerinin çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the knowlegde levels of the Hacettepe University about neglect and abuse against children
- Tez No: 469258
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CILGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Psychology, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırma Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, sosyal hizmet, psikoloji ve sosyoloji son sınıf öğrencilerine yapılmıştır. Araştırmaya son sınıfta bulunan 570 öğrenciden toplam 259 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze anket uygulama yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş aralığına baktığımızda %96.9'si 18-27 yaş aralığındadır. Aynı şekilde medeni durumlarına bakıldığında %98.5'i bekar ve çocuk sahibi olan öğrenci oranı %1.16 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin çocuk ihmal ve istismarı hakkında bilgi alma durumlarına baktığımızda öğrencilerin %68.8'i bilgi aldığını belirtmiştir. En yüksek oran %98.0 ile çocuk gelişimi olurken en düşük oran %23.4 ile sınıf öğretmenliği olmuştur. Ayrıca çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili öğrencilerin %53.3'ü herhangi bir konferans/seminere katılmadığını belirtirken öğrencilerin %46.7'si konferans/seminere katılım gösterdiğini dile getirmiştir. Bu açıdan en yüksek katılım %68.9 ile sosyal hizmet öğrencileri olmuştur. Vaka ile karşılaşma oranlarına baktığımızda ise öğrencilerin %66.7'si herhangi bir vaka ile karşılaşmadığını belirtirken en fazla vaka ile karşılaşan bölüm %56.8 ile sosyal hizmet öğrencileri olmuştur. En az oran ise %15.2 ile okul öncesi bölümü olmuştur. Ayrıca öğrencilere vaka ile karşılaştıklarında tanılayabilir misiniz diye soruldu. Bu konuda öğrencilerin %75.5'i vakayı tanılayabileceğini belirtmiştir. Bu umut verici bir cevaptır. Ancak öğrencilerin kendini yeterli bulması ile ilgili soruda öğrenciler genel olarak (%48.8) kısmen yeterli bulmuştur. Çok yeterli ve yeterli bulma oranları ise sadece %19.7 olmuştur. Bölüm bazında ise kendini kısmen yeterli bulmada en yüksek oran %63.3 ile çocuk gelişimi ve %51.1 ile sosyal hizmet öğrencileri olmuştur. Öğrencilerin bu konuda eğitim eksikliklerinin bulunduğuna dair farkındalıklarının oldukları bilgiye ihtiyacınız var mı sorusuna %92.9 ile evet cevabı vermelerinden anlaşılmıştır. Öğrencilere vaka ile karşılaştıklarında ne yaptıkları sorulmuştur. Öğrencilerin verdikleri cevaplara baktığımızda genelde mesleki bilgi ve beceri kullanan ve yasal süreçlerle ilgili tüm çalışmaları yapan tek bölüm sosyal hizmet öğrencileri olmuştur. Diğer bölümlerin cevapların baktığımızda daha çok bireysel müdahale ve tepki şeklinde tepkilerin olduğunu ve çok az bir vaka da olayın adli süreçlere taşındığını görüyoruz. Yapılan araştırmada öğrenciler çocuk ihmal ve istismarının belirti ve riskleri tanılama konusundaki ölçek bilgi puan ortalamalarına baktığımızda en yüksek ortalama 2.57±0.24 ile okul öncesi olurken en düşük ortalama 2.26±0.34 ile psikoloji olmuştur. Ancak tüm bölümler beklendik puan olan 3'ün altında puan almışlardır. Bu da tüm bölümlerin bilgi eksikliklerinin olduğunu bize göstermektedir. Ayrıca bölümlerin alt ölçek maddelerine verdikleri cevaplar incelendiğinde en yüksek doğru oranı çocuk ihmal ve istismarına yatkın çocukların özellikleri olurken, en düşük ortalama ihmal belirtileri ve çocuklara yönelik cinsel istismar belirtileri ile ilgili alanlar olmuştur. Öğrenciler çocuk ihmal ve istismarında davranışsal belirtileri tanılamada daha iyiyken ihmal ve cinsel belirtileri tanılamada daha başarısız olmuşlardır. Bu durum çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki öğrencilerin bilgilerinin daha genel geçer bilgiler üzerine olduğunu ve daha hassas konularla ilgili spesifik bilgilerinin düşük olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırma ve uygulanan anket formlarından çıkan sonuçlara göre öğrencilerin çocuk ihmal ve istismarı hakkında bilgi eksikliği olduğu düşünmektedirler. Bölümler arasında çocuk ihmal ve istismarına yönelik bilgi açısından ciddi bir fark bulunmazken uygulama konusunda sosyal hizmet bölümünün bilgi düzeyi yüksek çıkmıştır. Bu açıdan en önemli noktanın bilgi düzeylerinin artırılması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on Hacettepe University children's development, pre-school teachers, classroom teachers, social work, psychology, and sociology senior students. A total of 259 students participated in the survey from 570 students in the last class. Survey data were collected by face-to-face survey method. When we look at the age range of the students participating in the survey, 96.9% are in the age range of 18-27 years. In the same way, 98.5% of students were married and 1.16% were children. When we looked at the situation of students receiving information about child neglect and abuse, 68.8% of the students stated that they received information. The highest rate was child development with 98.0%, while the lowest rate was classroom teachers with 23.4%. Also, while 53.3% of students related to child neglect and abuse indicated that they did not attend any conferences/seminars, 46.7% of the students stated that they participated in the conference/seminar. In this respect, the highest participation was with 68.9% of social work students. When we look at the rate of encounter with the case, 66.7% of the students stated that they did not encounter any case, and the most encountered part was social work student with 56.8%. The minimum rate was 15.2% with pre-school. You were also asked if you could be diagnosed with the students when they met with the case. In this regard, 75.5% of the students stated that they can diagnose the case. This is a promising answer. However, in general, students (48.8%) found that students were found to be self sufficient. Very adequate and sufficient finding rates were only 19.7%. On the departmental basis, the highest rate of self-sufficiency was child development with 63.3% and social work student with 51.1%. It was understood that students should be able to answer yes with 92.9% in case of needing information about their lack of education in this regard. The students were asked what they did when they met the case. When we look at the answers given by students, social service is the only part that generally uses professional knowledge and skills and does all the work related to legal processes. When we look at the answers of the other chapters, we see that there are more reactions in the form of individual intervention and reaction, and in a few cases we see that the case is carried out by judicial processes. When we looked at the mean scores of the scale information about diagnosing the signs and risks of child neglect and abuse, the highest average was 2.57 ± 0.24 and the lowest was 2.26 ± 0.34. However, all departments received points below the expected score of 3. This shows us that all departments have lack of knowledge. In addition, when the answers given to the subscales of the departments are examined, the highest true rates are the characteristics of children who are predisposed to child neglect and exploitation, while the lowest mean neglect indications and sexual exploitation statements for children have been areas of concern. While pupils are better at diagnosing behavioral symptoms in child neglect and abuse, they have failed to diagnose neglect and sexuality. This shows that the information on students about child neglect and abuse is based on more general information and that specific information on more sensitive subjects is low. According to the results of the research and applied questionnaire, the students think that there is lack of information about child neglect and abuse. While there is a serious difference between the departments in terms of information about child neglect and abuse, the level of social service department has a high level of knowledge about implementation. From this point of view, it is considered that the knowledge level of the most important point is increased.