Endonezya'da hadis öğretimi ve çalışmaları
Hadith education and studies in Indonesia
- Tez No: 502902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİL NAZLIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Endonezya'da Hadis, sadece resmi İslam eğitimi kurumlarında değil, gayri resmi İslam eğitimi kurumlarında da öğretilmektedir. İslam eğitim kurumlarında hadis dersi devlet tarafından belirlenen müfredata göre öğretilmiştir. Fakat, gayri resmi İslam eğitimi kurumlarında çoğunlukla okutulan Arapça hadis kitaplarına göre tedris edilmektedir. Hadis öğretimi, geniş olarak Endonezya'nın birçok bölgelerinde dağılmış olan İslam yükseköğretimi ve“pesantren”(yatlı okul)'de görülmektedir. Ayrıca ister yenilikçi olsun isterse de muhafazakâr olsun birçok İslamî teşkilatın Endonezya'daki hadis öğretiminin gelişmesine büyük katkısı ve desteği bulunmaktadır. Endonezya'da İslam ilimlerinin gelişmesi tarihine bakıldığında hadis, Endonezya'nın eski dönemlerinde fazla önem verilmeyip, ancak yirminci asrın ortalarında hızlıca gelişmeye başlamıştır. Buna rağmen, Endonezya'da hadisin gelişmesini etkileyen hadis hocaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hadith is not only taught in formal Islamic education institutions, but also in non-formal Islamic education institutions in Indonesia. Hadith subject is taught based on curriculum determined by the government in formal Islamic education institutions. However, in non-formal Islamic education institutions it is taught generally based on the Arabic hadith books. Hadith education is tought extensively at high Islamic education and pesantren spread in various region of Indonesia. Otherwise, a number of reformist and conservative Islamic organization in Indonesia give high contribution and support for the development of hadith education. Based on the history of Islamic studies development in Indonesia, hadith was not so significant in Indonesia's early periods, but it started to develop quickly in the middle of twentieth century. Nevertheless, there are hadith scholars influencing the development of hadith in Indonesia.