Fotoğraf sanatında kullanılan teknik ve yöntemlerin resim sanatına etkisi
Shooting technique with techni̇ques and methods photography its effect on the art of painting
- Tez No: 469364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
“Fotoğraf sanatın da kullanılan teknik ve yöntemlerin resim sanatına etkisi”başlıklı bu tez; görüntünün teknik olarak bir yüzey üzerine nasıl bir yöntemle geçirildiğini incelemek ve bu incelemenin sonuçları ile uyumluluğu amaçlanarak yapılan uygulama çalışmaları yer almaktadır. Algıladıkları, gördükleri dünyayı (çevreyi) yansıtmacı bir anlayışla bire bir aktarma çabası içinde olan ressamlar, yapıtlarında ki başarıyı yapmış oldukları eserlerin de ele alınan obje ya da figürün bir aynanın yüzeyinde ki yansıması kadar gerçekçi olmasıyla orantılı olarak görmekteydiler. Bu gerçekçi olma kaygısı süre ve emek bakımından yorucu olmaktaydı. Dolayısıyla görüntüleri hızlı ve hatasız bir şekilde aktarabilmek için bir araca ihtiyaç duydular ve camera obscura doğdu. Camera obscura yardımı ile oluşturulan fotografik görüntülerin alınmasıyla birlikte geçirmiş olduğu teknolojik, düşünsel, kimyasal, değişim ve gelişim sürecinin yanı sıra konuyla ve araçla ilgilenen bilim adamları ve sanatçılardan da bahsedilmiştir. Bu bağlamda fotoğrafın icadından sonra resim sanatında da gerçekliği algılama ve yorumlama biçimlerin de olduğu kadar kullanma biçimlerinde de önemli değişikliklere uğradığı görülmektedir. Fotoğrafın başlangıcından günümüze kadar olan süreçte ki fotoğraf tekniğinde de hızlı ve olumlu değişikliklere uğradığı görülmektedir. Özellikle fotoğraf ve resim ilişkisini ve etkileşim biçimlerini sanat akımları içinde yer alan bazı sanatçıların resimleri üzerinde fotoğrafla karşılaştırılmalı olarak durulmuştur.Yapılan bu çalışmada, oluşturulan kurguların fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekim yöntemleri yardımı ile elde edilen görüntülerin, oluşturulan kurgu ile ressam arasındaki görsel ve duygusal alışveriş mantığı ile hazırlanmış olan tuvallere aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis entitled“Shooting Technique with techniques and methods Photography and its Effect on the Art of Painting”is to examine through which method the image is technically transferred to a surface and present the application studies and their results. The painters who attempted to convey the world (the environment) they perceive and see as it is in a reflective way considered themselves successful when the objects or figures they painted were as realistic as their reflections on the surface of a mirror. This concern of being realistic was exhausting in terms of time and effort. Therefore, in order to transfer images quickly and accurately, they needed a tool and camera obscura occurred. In addition to the technological, intellectual, chemical change and developmental processes that have been taken with the acquisition of photographic images created with the help of camera obscura, scientists and artists interested in the subject and vehicle have also been mentioned. In this context, after the invention of photography, it is seen that in painting art, there are important changes in usage patterns as well as forms of perception and interpretation of reality. It is also seen that the photographic technique has been undergoing rapid and positive changes since the beginning of photography. In particular, the relationship between photography and painting and the interaction forms between these two kinds of arts were focused on the photographs of some artists who are in the art movements comparatively.In this work, it is aimed to transfer the images obtained with the aid of camera and photo shooting methods to the canvases prepared with visual and emotional interactions between the created fiction and the painter.