Bazı Afrika ülkelerinde eğitim ve istihdam ile ekonomik büyüme ilişkisinin analizi
The relationship analysis of education, employment and economic growth in some African countries
- Tez No: 469745
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çoğu çalışma, ekonomik büyüme ve eğitim veya ekonomik büyüme ve istihdam arasındaki ilişkiyi araştırmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, Afrika'nın dört yönünden seçilmiş ikişer; toplamda da sekiz ülke örneğini incelemektedir. Bu ülkeler, ekonomik büyüme kalıpları, eğitim sistemi ve bir derece, istihdam şartları bakımından benzer özellikler göstermekte olup homojendirler. Bu çalışmanın amacı, eğitim, istihdam ve ekonomik büyüme arasındaki ampirik ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda, çalışma 1960-2014 dönemi için seçilmiş sekiz Afrika ülkesinde, eğitim ve istihdamın ekonomik büyümeye katkısını değerlendirmektedir. Daha özel olarak, okullaşma derecesi ve istihdam seviyelerinin ne derece Afrika'nın daha hızlı büyümesine yardım ettiği analiz edilmektedir. İlk olarak, CADF birim kök testi uygulanarak seriler birim kök açısından test edilmektedir. Daha sonra, Pesaran (2007) tarafından geliştirilen CCEMG, değişkenler arasında uzun dönem ilişki olup olmadığını analiz etmek için çalışmada istihdam edilmektedir. CCEMG sonuçları, istihdam ve sermaye stoku değişkenlerin katsayılarının istatistiki olarak önemli olduğunu ve pozitif bir şekilde Afrika'daki büyümeyi etkilediğini göstermektedir. Fakat düşük eğitim kalitesi, eğitim sisteminin yetersizliği ve Afrika'da uygulanan bu eğitim sisteminin eksikliği sebebiyle; eğitim değişkeniyle ekonomik büyüme arasında anlamsız negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada Afrika hükümetlerine ek olarak politika yapıcılarının da ulusal kaynakları yetenekli mezunlar yetiştirebilmek adına lise ve teknik eğitim için harcamaları gerektiğine, Afrika ekonomisini aşırı şekilde etkileyen beyin göçünü engellemek için adımlar atılması gerektiğine ve yurttaki sermaye yatırımını geliştirmeye ihtiyaç duyulduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar kelimelere: Ekonomik Büyüme, İstihdam, Eğitim, Afrika ve Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
Many studies have attempted to examine the relationship between economic growth and education or economic growth and employment. This study covers a sample of eight countries in Africa which is selected two countries in the four directions of Africa and these countries are homogenous group with similar characteristics in economic growth pattern, education systems and to some extent, employment conditions. The purpose of this study is to examine the empirical relationship among education, employment and economic growth. In this context, the study assesses the contribution of Education and Employment to economic growth in the 8 selected African countries over the period from 1960 to 2014. More specifically, it is analyzed to what extent school enrolment and employment level has been helping Africa to grow faster. First, series tested for unit root by applying CADF unit root test, then the study employed CCEMG that developed Pesaran (2007) to analyze whether there is a long run relationship between variables. According to the results of CCEMG shows that coefficient of the variables for employment and capital stock are statistically and positively significant to economic growth in Africa. But education result show that insignificantly negative relation with economic growth, because of the low quality of education, inefficient and adoption of incompatible education system in Africa. This study concludes that policy marker as well as African governments should spend much of their national resources to the tertiary and technical education to get skilled graduates, take steps to halt the brain drain that hugely affect African economy and enhance capital investment in the home. Keyword: Economic growth, Employment, Education, Africa, panel data analysis