Elektronik ticarette kişisel özelliklerin satın alma davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma
A resarch on affetcts of the private characteristics on purchasing behaviour in electronic trade
- Tez No: 469786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elektronik ticaretin son yıllarda tüm dünyada önemi giderek artmaktadır. Geleneksel alışverişe göre elektronik ortamda alışveriş yapmak daha popüler hale gelmiştir. İnternetin yaygın kullanımı ile dünyanın her yerindeki ürünlere ulaşabilme, zamandan tasarruf edebilme, ürünleri kıyaslayabilme, bilgi edinme gibi nedenlerle elektronik ortamda alışveriş gitgide artmaktadır. Bu çalışmada elektronik ortamda alışverişte öğrencilerin kişisel özelliklerinin satın alma davranışına etkisinin olup olmadığını araştırılmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesinde okuyan 382 öğrenciye anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda elektronik ticarette satın alma davranışına kişisel özelliklerden daha çok yaş aralığının etki ettiği ve ikinci olarak da eğitim durumunun etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, electronic commerce has become increasingly prevalent all over the world. According to traditional shopping, electronic commerce has become more popular. With the widespread use of the Internet, because of some reasons such as accessing the World wide products, saving time, the ability to compare products, and getting information, shopping is becoming more and more popular in the electronic environment. In this study, it was investigated whether the personal characteristics of university students in shopping in electronic environment had an effect on purchasing behavior. 382 students surveyed at Süleyman Demirel University in the study. As a result of the analyzes, it was observed that the purchasing behavior in electronic commerce was influenced by the age interval more than personal characteristics and secondly the education.