Elektronik ağızdan ağıza iletişimde ürün mü, satış hizmeti mi değerlendiriliyor? karşılaştırmalı bir analiz
Is product or sales service evaluated in electronic word of mouth? a comparative analysis
- Tez No: 542181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnternet teknolojilerinin ve Web 2.0 platformlarının gelişmesi ile popüler bir iletişim aracı haline gelen elektronik ağızdan ağıza iletişim (e-Wom) birçok tüketici tarafından önemli bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. E-Wom tüketicilerin bilgi arama, değerlendirme ve satın almada karar verme davranışlarında güçlü bir etkisi vardır. Tüketici yorumları, tüketicilerin kişisel deneyimlerine dayanarak internet üzerinde ürettikleri ürün bilgileridir ve e-Wom'un en yaygın biçimlerinden birini oluşturur. Günümüzde birçok e-ticaret platformu, tüketicilere satın aldıkları ürün veya hizmetler hakkında deneyimlerini paylaşabilmesi için yorum yapma ve yıldız derecelendirmesi imkanı sağlamaktadır. Çevrimiçi kullanıcılar, kendilerine sunulan çevrimiçi değerlendirmeleri aracılığıyla, diğer kullanıcıların görüşlerine göre satın alma kararlarını gerçekleştirirler. Bu çalışmanın amacı, tüketim mallarına yönelik yorumların ürüne mi, ürünün satışı için sunulan hizmete mi yönelik olduğu sorusuna yanıt aramaktır. E-ticaret siteleri üzerinde yapılan tüketici yorumları ve derecelendirmeleri, bazı ürün grupları için ürünün ötesine geçebilmekte ve ürün satışı için sağlanan hizmete yönelik yorumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı ürün grupları içinse doğrudan ürünün özelliklerine ve kalitesine yönelik yorumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Araştırmada ürün yorumları ve yıldız derecelendirmelerini analiz etmek adına metin madenciliği analizlerinden yararlanılacaktır. Elde edilen veri seti, WordStat® yazılımı aracılığıyla analiz edilerek yorumlanacaktır. Elde edilen sonuçlar neticesinde; spesifik ürün gruplarına yapılan yorumlarda, ürün ve ürünün satışı için sunulan hizmetlere yönelik yorumların ayrıştırılması adına yorum yapılan platformların geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Bu çalışmanın elde ettiği sonuçlar ile literatüre spesifik ürün gruplarının yorum değerlendirmeleri bağlamında, pratiğe ise kategorik yorum ve değerlendirme önerileri ile katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic Word of Mouth (e-Wom), which has become a popular communication tool with the development of Internet technologies and Web 2.0 platforms, has become an important source of information by many consumers. E-Wom has a strong impact on consumers' search, evaluation and decision-making behavior. Consumer reviews are product information that they produce on the Internet based on personal experience of consumers and constitute one of the most common forms of e-Wom. Today, many e-commerce platforms provide reviews and star rating to enable consumers to share their experiences on the products or services they purchase. Online users make purchase decisions based on the opinions of other users through their online reviews. The purpose of this study is to answer the question of whether the comments about the consumer goods are related to the product or the service offered for the sale of the product. Consumer reviews and star ratings on e-commerce sites can go beyond the product for some product groups and lead to comments on the service provided for product sales. For some product groups, direct comments on the properties and quality of the product are produced. In this research, text mining analysis will be used to analyze product reviews and star ratings. The resulting data set will be analyzed by WordStat® software. According to the results obtained; in the comments made to specific product groups, contribution will be made to the development of platforms in order to differentiate comments on the services offered for the sale of products and products. It is foreseen that the results obtained from this study will contribute to the literature with the comments of the specific product groups and with the categorical interpretation and evaluation suggestions to the practice.