Hastanelerde algılanan liderlik davranışlarının çalışanların iş tatminine etkisi: Bir üniversite hastanesinde uygulama
The impact of perceived leadership behaviours on employee satisfaction in hospitals: A practice in a university hospital
  1. Tez No: 469817
  2. Yazar: SERKAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Emek yoğun hizmet veren hastaneler amaç ve hedeflerini gerçekleştirilmesinde çalışanların iş tatmininin yüksek olması önemli bir faktördür. Hastanelerde çalışan iş görenlerin etkili ve verimli bir sağlık hizmeti verebilmeleri, çalışanların işlerinden tatmin olmalarıyla mümkün olabilmektedir. Ancak işgörenlerin işinden tatmin olması liderin sergilemiş olduğu liderlik davranışından büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu araştırmanın amacı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan hastane yöneticilerinin sergilemiş oldukları liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini ölçmektir. Araştırmanın evrenini Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan personelin tamamı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi ile evrenden 333 çalışana ulaşılmıştır. Araştırmada veriler liderlik davranışları ve iş tatmini ölçeği kullanılarak anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anketlerin sonuçları SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High job satisfaction of employees is an important factor for hospitals, who have labor intensive service, in achieving their goals and objectives. Effective and efficient health service provided by employees, who work in hospitals, could be made possible by job satisfaction of these employees. However, job satisfaction of the employees is greatly influenced by the leadership behavior exhibited by the leader. The aim of this research is to assess the effect of leadership behaviors of hospital managers at Akdeniz University Hospital on job satisfaction of employees. All of the personnel working at the Akdeniz University Hospital constitute the population of the research. Within the scope of the research, 333 employees from the population were reached by using convenience sampling method. Survey data were obtained with questionnaire method by using leadership attitude and job satisfaction scale. The results of the questionnaires were analyzed with SPSS 22.0 package program