Türk ve Alman Ceza Hukukunda çocuk düşürtme suçu
Illegal abortion in Turkish and German Criminal Law
  1. Tez No: 469909
  2. Yazar: MERVE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
“Çocuk Düşürtme Suçu”5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 99. maddesinde düzenlenmiştir. Ancak bu temel düzenleme yanında 2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkında Kanun ve Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi Ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük'te de on haftayı aşmayan gebeliğin tıbbi yolla ve rızaya dayalı olarak sona erdirilmesine, yine on haftayı aşan gebeliklerin ise tıbbi zorunluluk hallerinde sonlandırılmasına ilişkin detaylı düzenlemeler yer almaktadır. İlave olarak Türk Ceza Kanunu suç sonucu oluşan gebeliklerin (yirmi haftayı aşmamak kaydı ile) tıbbi müdahale ile sonlandırılmasının cezalandırılmayacağı düzenlemesini içermektedir. Çocuk düşürtme suçu ile başta ceninin ve gebe kadının hayatı/sağlığı olmak üzere pek çok hakkın korunmasının amaçlandığı belirtilmektedir. Bu suçun düzenlenmesi ile gebe kadının anne olup olmama hususundaki kişisel hakkı yanında aileye ait bir varlığın gelişimini sürdürme ve yaşama hakkı ile devletin nüfus politikası gibi pek çok yararın da korunmasının amaçlandığını ifade eden görüşler bulunmaktadır. Bu noktada tartışmalı bir husus, ceninin yaşam hakkı ile gebe kadının kendi geleceğini tayin hakkının çatışması söz konusu olduğunda ne şekilde karar verileceğidir. Günümüzdeki uygulama da dâhil olmak üzere suçun tarihsel gelişim süreci boyunca ve tüm hukuk sistemlerinde daima tartışma konusu olan bu konuda pek çok farklı görüş ileri sürülmüştür. Bugün dahi“çocuk düşürtme”hakkındaki tartışmalar pek çok ülkede devam etmektedir. Bu noktada gebe kadının ve ceninin korunacak hukuki yararları arasında bir denge kurmanın zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Çocuk düşürtme suçu incelendiğinde, hangi menfaatin bir diğerine göre öncelikli olarak korunacağı, gelişmekte olan cenin ile gebe kadının mevcut yaşamı, sağlığı ve tercih hakkı arasında makul bir seçim yapmanın zorluğu her aşamada temel bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Zira korunan hukuki yararın belirlenmesi suçun kanundaki yerinin belirlenmesi, yorumu ve uygulanması bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, çocuk düşürtme suçu Türk ve Alman ceza kanunlarında yer alış biçimleri ile incelenmiş, suçun tarihsel gelişimi ve mevcut durum yine Alman ceza hukukundaki düzenlemeler ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir. TCK'nın ve Alman Ceza Kanunu(StGB)'nun yürürlükteki hükümleri değerlendirilerek suçun unsurları, nitelikli halleri ve özel görünüş biçimleri ele alınmış, özellikle korunan hukuki yarar ve hukuka aykırılık unsuru hususlarında öğretideki görüşler yine Alman ceza hukuku ile karşılaştırmalı olacak şekilde değerlendirilerek tespit edilen sorunlara bir kısım öneriler sunulmuş ve genel bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Çocuk düşürtme suçu, rızasız çocuk düşürtme, rızaya dayalı çocuk düşürtme, ceninin yaşam hakkı, gebeliğin sonlandırılması, tıbbi endikasyon, kriminolojik endikasyon, Türk Ceza Kanunu madde 99, Alman Ceza Kanunu (StGB) paragraf 218
Özet (Çeviri)
Turkish Penal Code (numbered 5237) defined the illegal abortion and abortion crimes in article 99. In addition to this basic regulation, Law Related to Family Planning (numbered 2827) and Regulation on the Execution and Supervision of the Abortion and Sterilization Services legally allowed the medically termination of pregnancy not more than ten weeks upon the women's request and in the case of medical indications, termination of pregnancy is legal without any time limit. Turkish Penal Code legislated the provision that pregnancy resulted due to a crime committed against women can be medically terminated if do not exceed twenty weeks, without any penalties imposed. Abortion crimes (Turkish Penal Code Article 99) protect many rights, especially the life and health of fetus and pregnant woman. Along with this, women's right of privacy for her body and her self determination right, personal right to be a mother, as well as right to live of a family-owned entity and the state's population policy are protected with these crimes. At this point there is a conflict between the fetus' right to life and women's right of determination of her own future. Throughout history and included the whole legal systems there has always a challenge of fair balance between the fetus's rights and woman's choice. Even today these debates continue in many countries. Making a reasonable choice between the rights of fetus and the pregnant woman's present life, health and choices, poses a challenging problem at every stage. Because the determination of the protected legal benefit is important in the course of interpretation of article and enforcement of the Code. In this study abortion crimes are examined within Turkish and German Criminal Law and also examined historical development of the crime, the present situation and the elements of crime, especially protected legal benefits. It has been aimed to assess the current provisions of Turkish Penal Code upon examination and to reach some general solutions. KEY WORDS Article 99 of the Turkish Criminal Code, paragraph 218 of the German Criminal Code (StGB), the right to life of the fetus, medical indication, criminological indication, the termination of the pregnancy, uterine evacuation, abortion